Jste zde

Chrám v Edfu

Nejzachovalejší chrám starého Egypta


Chrám boha Hora ve městě Edfu je nejlépe dochovaným staroegyptským chrámem. Ačkoliv chrám pochází z doby řecko-římské, jeho monumentálnost a jedinečnost Vám vezmou dech. Tento chrám je vzorovou ukázkou toho, jak v dávných dobách vypadaly staroegyptské chrámy.

Jsou zde zastoupeny všechny důležité chrámové prvky: první pylon, otevřené nádvoří, předsíň, sloupová sín a svatyně.


Staroegyptské město Edfu


Kdysi se město Edfu nazývalo Thob. Řekové ho nazvali Apollonopolis Magna, podle jména boha Slunce Hora-Appolona, který byl v této oblasti uctíván jako hlavní bůh. Za řecké nadvlády bylo město hlavním městem jednoho z hornoegyptských států. Bůh Horus, který zde byl uctíván, byl bohyně Eset a boha Usira (Osirise), který byl uctíván nejen jako bůh plodnosti, ale také jako bůh a ochránce zemřelých.


Město Edfu dnes


Současné město Edfu, jehož je chrám součástí, není nijak významné. Je to malé nepříliš čisté městečko, jehož obyvatelé se živí pěstováním cukrové třtiny. Edfu se nachází zhruba na polovině cesty mezi Luxorem a Asuánem, a návštěva chrámu je součástí programu poznávacích zájezdů cestovních kanceláří. Do města se můžete dostat také místními autobusy. Pokud připlujete k Edfu lodí po Nilu, budete muset ještě absolvovat cestu koňskou drožkou od přístaviště k chrámu.


Chrám je otevřen denně od 7.00 - 17.00 hod.
Vstupné: 50 L.E.


Stovky let uvězněn pod tunami písku


Chrám v Edfu byl po dlouhá uvězněn pod tunami písku, což samozřejmě přispělo k tomu, že se dochoval téměř v neporušené podobě. Podle některých pramenů stála dokonce část vesnice Edfu přímo na chrámu. Odkrývání nánosů písků bylo započato v roce 1860 pod vedením Auguste Marietteho, zakladatele Egyptského muzea v Káhiře.


Stavba chrámu v Edfu byla započata za vlády Ptolemaia III.v roce 237 př. Kr, v roce 212 př. Kr. byla dokončena hrubá stavba. Později byly v době válečných tažení práce na stavbě chrámu několikrát přerušeny. Dokončen byl až v roce 57 př. Kr. V dobách prvních křesťanů byl chrám značně poničen. Křesťané se totiž snažili zničit obrazy všech nekřesťanských bohů. Později upadl chrám v zapomnění a byl zasypán pískem.


Velkolepý vstupní pylon


Jednímz mála záporů tohoto chrámu je skutečnost, že k chrámu turisté přichází podél ohradní zdi, nikoliv přístupovou cestou k prvnímu pylonu, tak jako je tomu např. u chrámu v Karnaku nebo u Luxorského chrámu. Vstupní pylon nechal postavit Ptolemaios IX., ještě předtím, než na tron nastoupil jeho bratr Alexandr. Pylon je pokryt různými výjevy a staroegyptskými nápisy, jeho zvláštností je to, že znázorněné scény na obou pylonech jsou zcela totožné, pouze zrcadlově obráceny. Scény zobrazují krále Nea Dionýsa, který si usurpoval dřívější zobrazení Alexandra. V ruce drží za vlasy hlavy nepřátel a jeho druhá ruka je připravena k úderu, což znázorňuje jeho moc a sílu. Tomu přihlíží bůh Horus a bohyně Hathor. Před pylonem se nachází dvě sochy boha Hora v jeho sokolí podobě.


Otevřené nádvoří


Za vstupním pylonem se před námi otevře kolonádové nádvoří o rozměrech 42,6 x 49 metru, které je dlážděno kamennými deskami. Po stranách se nachází 32 sloupů s palmovými a květinovými hlavice. Uprostřed nádvoří kdysi stál oltář, na němž se obětovalo bohům. Vyjímečné jsou scény faraona s dolnoegyptskou i hornoegyptskou korunou kterak přistupuje k chrámu, jež je právě svěcen bohy Horem a Thovtem vodou.


Další zajímavá místa chrámu v Edfu


Hypostyl nebo-li sloupový sál je vyzdoben celou řadou výjevů znázorňujících faraona jak obětuje bohu Horovi. Strop sálu, který se dochoval, je podepřen dvanácti sloupy s hlavicemi ve tvaru rostlin.


Podzemní schody umístěné ve východní části chrámu vedou až ke starému nilometru, tj. k místu, kde byla za dob starých Egypťanů měřena hladina vody na stupnici s démotickými číslicemi.


Dům zrození nebo-li mammisi vybudovaný Euergetem II. je tvořen hlavní místností a vestibulem, u něhož se nachází dvě postranní komory. V hlavní místnosti je množství jedinečných nástěnných maleb, které zobrazují bohyni Hathor, která kojí boha Horuse. Působivá je také scéna s bohem Chnumem (bohem porodu).

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist