Jste zde

Citadela

Citadela je jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek. Její prohlídka je součástí dvoudenního výletu do Káhiry pořádaného z letoviska Hurghada.


Citadela je otevřena denně do 9.00 - 17.00 hod. (s výjimkou mešit, které jsou uzavřeny při páteční modlitbě).
Vstupné: 40 L.E.


K Citadele se můžete přepravit místním autobusem či mikrobusem, nejlépe z Midan Ramses u vlakového nádraží či Midan Tahrir u Egyptského muzea. Pohodlnější je cesta taxíkem. Jízdné z centra města nepřevýší 15 L.E.


Pokud pojedete taxíkem, trvejte na tom, aby Vás řidič dovezl až na parkoviště před Citadelou. Často se stává, že řidiči zastaví na náměstí Midan Salah ad Din, odkud je to další kilometr chůze do kopce k Citadele.


Citadelu nechal postavit Salah ad Din (známý pod jménem Saladin), zakladatel ajjúbovské dynastie (1171 - 1193). Po vzoru syrských pevnost začal na území Káhiry budovat celou řadu strategických obranných míst, mezi něž patřila i Citadela. Jeho synovec Kamil však z Citadely vytvořil královské sídlo, které zde bylo až do doby postavení paláců sultána Násira.


Podle pověsti se snažil Saladin zvolit nejvhodnější místo pro založení Citadely. To se mu podařilo najít na pahorku Mukattam. Tehdy podle pověsti nechal celou Káhiru ohraničit dlouhým lanem, na které pověsil kousky čerstvého masa. Na všech místech se maso zkazilo, pouze na místě Citadely zůstalo po několik dní čerstvé.


Ať už byla pravda jakákoli, je jasné, že Citadela zaujímá skutečně strategické místo. Její dnešní podoba pochází především z doby Mohammeda Aliho, který v době své vlády uspořádal velkou hostinu pro více než 400 Mamlúků, které nechal cestou zpět povraždit. Zachránil se pouze jeden, který se hostiny neúčastnil. V paláci Manial na ostrově Roda se nachází obraz, který popisuje smyšlený příběh o tom, že se tento člověk zachránil na svém koni skokem přes ochrannou ohradní zeď.


Mešita Mohammeda Aliho


Nejznámější stavbou Citadely je Mešita Mohammeda Aliho nebo-li Alabastrová mešita. Pokud čekáte, že ve skutečnosti bude vypadat jako na fotografiích, budete zklamáni. Alabastr, ze kterého je zhotovena, je pokryt tunami prachu, kupole jsou pobity plechem a neustále zde probíhají restaurátorské práce. Kupole byly v minulosti několikrát opraveny, ve 30. letech minulého století musely být dokonce zcela strženy a nahrazeny novými.


Ještě před vstupem na nádvoří mešity je nutno si zout boty a mít vhodné oblečení, které bude zahalovat ramena a kolena. Pokud takové oblečení nebudete mít, musíte si u vchodu zapůjčit velký šátek, kterým případné "nesrovnalosti" zakryjete.


Nádvoří o rozměrech 54 x 53 metrů je obklopeno nádhernými arkádami. V zadním rohu se nachází hodiny, které daroval francouzský král Ludvík Filip jako výměnu za obelisk z Luxoru, který byl Mohammedem Alim darován Francii. Zatímco obelisk zdobí pařížské náměstí Place de la Concorde dodnes, hodiny darované Francouzi údajně nikdy nefungovaly.


Uprostřed nádvoří se nachází cenná turecká studna v barokním stylu, která sloužila ritálnímu omývání před modlitbou.


Zatímco vnější část Mešity působí trochu ponurým dojmem, vnitřní interiéry jsou velkolepé. Hned za vstupní bránou po pravé straně se nachází kenotaf z bílého alabastru s pozůstatky Mohammeda Aliho. Strop tvoří jedná velká kupole a několik postranních půlkupolí, které ční do výšky 21 metrů. Centrální kupole až do 52 metrů. Stropy zdobí taktéž nádherné křišťálové lustry. Pokud průvodci zjistí, že pocházíte z Čech, určitě Vám nezapomenou říct, že centrální lustr pochází právě z naší republiky. K osvětlení mešity přispívají také vysoká postranní okna, která přes své barevné mozaikové motivy propouští dovnitř sluneční paprsky. Místní mihráb (což je výklenek, který označuje směr k Mekce a určuje tak modlitební směr) je zdobený zlatem. Také dva minbary (kazatelny) jsou pěkně vyzdobeny.


Národní policejní muzeum


Policejní muzeum je navštěvováno především Káhiřany. U vstupní brány jsou dveře, které vedou k celám, které byly používán v době, kdy Citadela sloužila jako vězení. Nejznámějším vězněm je Anwar Sadat, který byl zatčen Angličany za válečnou špionáž.


V muzeu je rousáhlá výstava pojednávající o významných vraždách či atentátech v egyptské historii. Jsou zde také portréty ministrů vnitra od konce 18. století. A nejen to, popisováno je také spiknutí, které mělo vést k vraždě Ramesse III. Z terasy před muzeem je pěkný výhled na Káhiru.


Mezi další místa, která stojí za shlédnutí v areálu Citadely patří Vojenské muzeum, Zahradní muzeum a Muzeum kočárů.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist