Jste zde

Doprava v Egyptě

Letecky do Egypta


Nebudeme-li zmiňovat některé způsoby dopravy do Egypta, které jsou vhodné pro dobrodružnější povahy (trajektem z Evropy atd.), můžeme napsat, že 99,9 % českých turistů mířících do Egypta využije letecké přepravy.


Převážná většina turistů pak přiletí v rámci tzv. charterových letů cestovních kanceláří na mezinárodní letiště jednotlivých středisek v Egyptě. Charterové lety nejsou lety pravidelnými, tj. létají v méně výhodných denních dobách, což samozřejmě umožňuje cestovním kancelářím snížit ceny zájezdů. Pokud by Vám cestovní kanceláře zajišťovaly místa na pravidelných linkách bylo by zcela nemožné zakoupit některé last minute nabídky za méně než 10000,- Kč, neboť cena za zpáteční letenku na pravidelné lince z Prahy do Káhiry se pohybuje od 10000,-Kč výše. Jedná se samozřejmě o ceny bez poplatků.


Do egyptských letovisek (tj. Hurghada, Sharm El Sheikh, Taba, Marsa Alam) pořádají české cestovní kanceláře zájezdy z několika českých letišť. Asi nejrozsáhlejší výběr odletových míst je u neoblíbenějšího letoviska Hurghady, kde se v letní sezóně odlétá z Prahy, Brna, Ostravy, Karlových Varů i Pardubic. Ze kterých českých letišť naše cestovní kanceláře odlétají, zjistíte v jejich katalogové nabídce.


    Letiště v Egyptě:
  • Abu Simbel

  • Alexandrie

  • Asuán

  • Hurghada

  • Káhira

  • Luxor

  • Marsa Alam

  • Sharm El Sheikh

Z výše uvedených letišť čeští turisté využívají nejvíce letiště v Hurghadě, Sharm El Sheikhu, Káhiře a Marsa Alam.


Jak již bylo výše uvedeno pro cestu do Egypta můžete mimo lety cestovních kanceláří využít také pravidelných letů. Celoročně lety na pravidelné lince Praha - Káhira zajišťuje letecká společnost ČSA, a.s. Lety jsou uskutečňovány 3x týdně. Praha - Káhira: středa, pátek, neděle (odlet ve večerních hodinách). Káhira - Praha: pondělí, čtvrtek, sobota (přílet v ranních hodinách). Cena základní obousměrné letenky se pohybuje okolo 12 tis. Kč (+ příplatky). V některých termínech existují zvýhodněné nabídky.


Letenku si můžete v některých případech zakoupit také u větších cestovních kanceláří pořádajících zájezdy do Egypta. Ačkoliv je prioritní snahou každé cestovní kanceláře prodat letenku spolu se zájezdem, na poslední chvíli některé cestovky nabízí i samostatné letenky. Asi nejvýhodnější je cena letenky u Čedoku, a to ve výši 2.900,- + poplatky. Samostatné letenky prodávají i jiné cestovky, proto Vám v případě zájmu doporučujeme kontaktovat jednotlivé cestovky několik dní před plánovaným odletem.


Autem po Egyptě


Než se rozhodnete si v Egyptě půjčit automobil, měli byste vzít v úvahu dva hlavní faktory. Jednak mimo turistická střediska na pobřeží Rudého moře se nachází většinou jen poušť a situace je zde značně odlišná od situace jaká je např. v Řecku, kde si zajedete do sousední vesnice, na pěkné pláže, podíváte se k místnímu kostelíku apod. Jednak pro řízení v Egyptě musíte být znalí místních poměrů. Místní řidiči pravidla silničního provozu téměř nerespektují. Tím ale nechceme říct, že by byli špatnými řidiči. Naopak klasických nehod zde není tolik jako v Evropě. Je to dáno zejména tím, že nikdo nikdy netuší, co může řidič druhého automobilu udělat a je v neustálém střehu. Zejména řízení v Káhiře trpící každodenními dopravními zácpami vyžaduje vynikající řidičské schopnosti a pevné nervy.


Pokud se přece jen rozhodnete zapůjčit si automobil, můžete využít služeb mezinárodních společností, jako jsou Avis, Budget, Hertz, které mají své pobočky i na letištích, nebo služeb menších místních autopůjčoven, které mívají většinou nižší ceny. V každém případě doporučujeme vždy zjistit, zda uváděná cena zahrnuje neomezený počet kilometrů a zda je její součástí také pojištění.


Některé firmy nabízejí pronájem automobilu i s řidičem, který Vám bude po celou dobu k dispozici. Mzdové náklady v Egyptě jsou nízké, proto extra služba řidiče základní cenu příliš nenavýší.


Egypťané jsou milovníci rychlé jízdy. Na to si vzpomeňte, pokud budete přecházet silnici. V některých turistických střediscích (Hurghada, Sharm El Sheikh) v souladu s bezpečností turistů bylo v minulých letech vybudováno na silnicích velké množství retardérů. Také vysoké chodníky mají svůj původ v zajištění bezpečnosti chodců. Velmi často místní řidiči ze tří jízdních pruhů vytvoří čtyři, budou na sebe neustále troubit. Zcela nepochopitelné pro nás Evropany je používání světel. Ty buď nepoužívají vůbec (rozpoznat ve tmě přijíždějící tmavé auto je téměř nadliský úkol) nebo používají dálková.


Taxi


Jízda taxíky je v Egyptě velmi levným způsobem cestování, a to jak v jednotlivých turistických střediscích, tak i v Káhiře, Luxoru či Asuánu. V Káhiře, Luxoru, Asuánu, Alexandrii jezdí tzv. sběrné taxi, které je přibližně stejně drahé jako místní doprava. V Hurghadě, Sharm El Sheikhu či Tabě tyto druhy taxíků téměř nenajdete. Zde fungují klasické taxíky, které jsou barevně odlišeny podle regionu (např. na Sinajském poloostrově jezdí bílé taxíky, v Hurghadě oranžově-modré, v Káhiře černo-bílé). Taxíky mají stanovenu základní nástupní sazbu (3 - 5 L.E.) + sazbu za kilometr (0,50 - 1 L.E.). Povinností každého taxikáře je zapnout taxametr. Často však od nich hned při nástupu uslyšíte, že právě nefunguje. V takovém případě je lepší se domluvit na ceně předem, jinak by Vás v cíli mohlo čekat nemilé překvapení. O svou bezpečnosti se v egyptských taxících nemusíte bát, egyptští taxikáři jsou stejní jako taxikáři kdekoliv jinde na světě: budou se snažit na Vás získat co nejvíce. Proto je dobré znát přibližnou cenu, kterou byste měli zaplatit (v případě, že nezapnou taxametr, v opačném případě tento problém řešit nemusíte). Zeptejte se svého delegáta nebo zaměstnanců hotelové recepce.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist