Jste zde

Doprava v Káhiře

Jak se dostat do Káhiry?

Z České republiky

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem přepravy do Káhiry jsou přímé lety na trase Praha - Káhira. Tyto lety provozuje letecká společnost ČSA a.s., a to 3x týdně. Praha - Káhira: středa, pátek, neděle (odlet ve večerních hodinách). Káhira - Praha: pondělí, čtvrtek, sobota (přílet v ranních hodinách). Cena obousměrné letenky se pohybuje okolo 12 tis. Kč (+ příplatky). V některých termínech existují zvýhodněné nabídky.
Dále je možno využít nejrůznějších nízkonákladových společností, kde je cena letenky nižší. Nejedná se ale o přímé lety, nýbrž lety s přestupem, nejčastěji na německých, rakouských či maďarských letištích.

Letiště v Káhiře

Mezinárodní letiště v Káhiře se nachází na okraji Káhiry, necelých 20 km od centra města. Po jihoafrickém Johannesburgu je druhým nejfrekventovanějším letištěm na africkém kontinentu. Mezinárodní letiště v Káhiře má dva hlavní terminály, které jsou od sebe vzdáleny asi 3 kilometry. Zatímco z Terminálu 1 odlétají letadla převážně do ostatních arabských zemí, z Terminálu 2 odlétají letadla do Evropy. Mezi těmito terminály jezdí kyvadlové autobusy společnosti Egypt Air, hlavního egyptského leteckého přepravce, který zajišťuje také vnitrostátní lety. Autobusy jezdí zdarma cca každých 30 minut 24 hodin denně.

Terminál 1 bývá často nazýván jako "Old airport" (Staré letiště) a terminál 2 jako "New airport" (Nové letiště).
Na jaře 2008 by měl být dokončen i terminál 3, který bude navazovat pro mezinárodní přílety a odlety na terminál 2.

Po příletu na letiště, pokud nemáte vstupní egyptská vísa z Čech, je nutno si vísa zakoupit v příletové hale v bance, která je otevřena 24 hodin denně. Zde si taktéž můžete vyměnit cizí měnu za egyptské libry.

Nedaleko letiště se nachází autobusová zastávka společnosti El Gouna Transport, ze které odjíždí autobusy do Hurghady. Ty však bývají často plné, proto je lepší jet nejdříve z letiště do centra města na autobusové stanoviště, kde si zakoupíte jízdenku. Kromě společnosti El Gouna můžete do Hurghady využít také společnost Super Jet. Pro cestu na Sinajský poloostrov či do Alexandrie použijte společnost Super Jet. Obě společnosti mají kvalitní autobusy.

Pro cestu do centra Káhiry je nejlepší zvolit jízdu taxíkem, kterých najdete před příletovou halou velké množství. Cena by neměla překročit 30 L.E.
V nočních hodinách je taxi asi o 25% dražší.

Před příletovou halou pro evropské lety zastavuje také městský autobus, který jede až do centra k Midan Ramses (Náměstí Ramsese).

Doprava v Káhiře

Hlavní autobusové nádraží je Midan Tahrir (v centru Káhiry nedaleko Egyptského muzea). Hlavní vlakové nádraží je Ramsesovo nádraží (Ramses Station), u které se nachází stanice metra Mubarak umožňující rychlé spojení s centrem. Z Mubaraku jsou to pouhé 4 stanice na náměstí Tahrir u Muzea.

V Káhiře téměř neexistují přechody pro chodce. Při přecházení silnic buďte maximálně opatrní a nikdy nepočítejte s tím, že chodec má na přechodu přednost.

Káhirské metro

Káhirské metro je narozdíl od ostatních druhů městské dopravy velmi spolehlivým dopravním prostředkem. Podzemní prostory metra jsou čisté, nicméně přístup do některých stanic (zejména těch velkých v centru Káhiry) je občas trochu nejasný.

Káhirské metro má 2 trasy.
Červená trasa je otevřena od roku 1987 a v některých úsecích vede nad zemí. Nachází se zde 33 stanic, nejjižnější z nich je Helwan a nejsevernější El Marg.

Žlutá trasa je novější. První stanice byly dokončeny v roce 1996. Tato trasa je převážně podzemní. Nejjižnější stanicí je El Mouneeb a nejsevernější Shobra.

Obě trasy se křižují ve stanicí Mubarak (Ramses) a Sadat (Midan Tahrir).

Ve výstavbě je třetí trasa, která povede ze západních částí Káhiry směrem na Heliopolis a měla by být prodloužena až ke Káhirskému letišti.

Cena jízdného v Káhirském metru je 1 L.E. za jakoukoli trasu. Jízdenku si vždy uschovejte, protože ji budete potřebovat při východu z metra, kdy ji opět musíte vložit do turniketu.
V každé soupravě metra je první vagón určen výhradně pro ženy, které mohou cestovat kterýmkoliv vagónem.

Nejznámější stanice Káhirského metra:
Mubarak u vlakového nádraží Ramses
Sadat pod Midan Tahrir blízko Egyptského muzea
Mari Girgis výchozí bod pro návštěvu Koptské Káhiry
Gezira blízko Káhirské Opery

Jednotlivé soupravy metra odjíždí v době špičky zhruba každých 5 minut. Vlaky jezdí od 6.00 do 24.hod.

Taxi

Taxi v Káhiře poznáte velmi snadno, mají černo-bílou barvu a uvidíte je téměř na všech místech. Jejich cena není vysoká, alespoň pokud se Vám podaří usmlouvat dobrou cenu, protože jako turistům Vám samozřejmě dají vyšší sazbu.

V káhirských taxících "nefungují" taxametry, proto je vždy vhodné dojetnat cenu s řidičem ještě před nastoupením do vozu.
Další nevýhodou je to, že řidiči nikdy "nemají" drobné nazpět. Proto je lepší se drobnými dopředu zásobit.

I u těchto malých typů taxi, které berou max. 4 osoby, se může stát, že cestou naberou dalšího cestujícího, o kterém Vám řidič určitě bude tvrdit, že je to jeho nejlepší kamarád či příbuzný. V takovémto případě máte nárok na slevu z ceny jízdného.

Minimální jízdné v centru Káhiry je zhruba 5 L.E., což je necelých 10 kilometrů. Při delších trasách se platí nástupní sazba (3 - 5 L.E.) a pak asi 50 piastrů za kilometr. Z centra se můžete taxíkem dostat do Gízy za 30 liber.

V době dopravní špičky může být cestování taxíkem v letním období po Káhiře velmi únavné, neboť se jedná o staré typy automobilů bez klimatizace. Mnohdy se Vám může stát, že uvíznete v zácpě i na několik desítek minut. Proto je lepší využít káhirského metra, které je bezpečné a rychlé, a teprve zbývají část trasy absolvovat taxíkem.

V Káhiře jezdí také tzv. sběrné taxi, což jsou malé dodávky, které jezdí na pevně stanovených trasách a umožňují přistoupení po trase. Cena je 1 L.E. za osobu, nejedná se však o pohodlný způsob přepravy.

Další způsoby přepravy v Káhiře

Městské autobusy

Městské autobusy vypadají skutečně hrůzostrašně, a to nejen zvenčí, ale i zevnitř. Jedná se o nejstarší typy autobusů, které řádně zamořují místní ovzduší. Cestování v nich je nepohodlné, nastupuje se zadními dveřmi (často i za jízdy), kde se prodávají jízdenky. Cena jízdnézho je cca 50 piastrů. Čísla autobusů jsou uvedena v arabštině.

Městské mikrobusy

Mikrobusy vznikly se záměrem pohodlnější přepravy. Jednak se v nich nesmí stát a také vzhledem k jejich menší velikosti ve srovnání s autobusem jsou lépe manévrovatelné na přeplněných káhirských ulicích. Cena jízdného je stejná jako u autobusů. Hlavní stanoviště je u Midan Tahrir. Mikrobusy jezdí po shodných trasách jako autobusy, mají i stejné zastávky.

Tramvaje

Jeden z nejstarších a dříve nejpoužívanějších druhů dopravy v Káhiře se vznikem metra začal pomalu upadat. V současné době existuje pouze několik linek v oblasti Heliopole. Podobně jako autobusy jsou přeplněné. Čísla jsou uvedena v arabských číslicích.

Vzhledem k dopravnímu systému v Káhiře a častým dopravním zácpám, nedoporučujeme řízení zapůjčeného motorového vozidla. Řízení v Káhiře vyžaduje několikaleté zkušenosti s řízením. Je potřeba mít neustále na paměti, že se téměř nedodržují základní pravidla silničního provozu a je nutno být neustále ve střehu.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist