Jste zde

Egyptská měna - egyptská libra

Egyptská libra


Egyptskou měnou je tzv. egyptská libra, která se skládá ze 100 piastrů. Egyptská libra se nejčastěji označuje jako EGP nebo L.E.. Druhé uvedené označení najdete i v egyptských obchodech. Egyptské piastry značíme jako P.T..


Egypťané často zapisují ceny zboží nižší nominální hodnoty v piastrech. Např. 2,5 egyptské libry najdete v egyptských obchodech ojediněle zapsány jako 2,5 L.E., často se může stát, že budou zapsány jako 250 P.T.


V oběhu jsou egyptské bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber. Kovové mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50 piastrů a 1 libra. V běžných obchodech se používá mince v hodnotě 1 libry, občas také 50 piastrů. S ostatními mincemi se jako turista asi nesetkáte.


Kurz egyptské libry v průběhu pracovního týdne určuje Egyptská centrální banka (Central Bank of Egypt). Vývoz egyptské měny ze země je zakázán, nicméně je to nekontrolovatelné. Pokud si budete chtít přivézt domů na památku nějaké menší bankovky či mince, není problém. V Egyptě je, podobně jako v Tunisku, probém se zpětnou výměnou peněz. Proto Vám doporučujeme si raději směňovat menší částky a vždy si nechávat doklad o výměně, který si uschováte až do doby odjezdu ze země. Při odletu z Egypta budete mít možnost peníze zpět vyměnit na dolary nebo eura. Bohužel se často stává, že banky na letištních bývají zavřené. Pokud si zaplatíte v Egyptě all inclusive systém stravování, bude Vám stačit výměna minimálního množství cizí měny (dolary, eura či jiná volně směnitelná měna) na egyptské libry. Za výlety i v mnoha obchodech a restauracích můžete platit dolary apod. České koruny v Egyptě oficiálně směnit nelze.Aktuální kurz egyptské libry k 31.8.2009
1 USD = 5.64 L.E.
1 Euro = 7.87 L.E.
1 L.E. = 3.40 Kč


Výměna peněz v Egyptě


Prvním místem v Egyptě, kde můžete vyměnit peníze za egyptské libry jsou banky na letištích, které se nachází v příletových halách všech mezinárodních letišť.


V každém turistickém středisku na pobřeží či v turistických oblastech v jiných částech Egypta se nachází banky a směnárny. Zatímco banky v letoviscích (Hurghada, Sharm El Sheikh apod.) jsou otevřeny do večerních hodin (některé až do 21.hod.), banky v ostatních městech jsou otevřeny zpravidla jen do 17.hod. či do 18.hod. Směnárny bývají soukromé, najdete je na hlavních turistických třídách a mívají často otevřeno od 9.hod. ráno do 21.hod. večer bez pauzy, která je obvyklá pro banky. Směnné kurzy ve směnárnách bývají jen o něco málo vyšší než v bankách.


Směnárny najdete také na recepcích převážné většiny hotelů. Tady jsou kurzy opět o něco málo vyšší, ale pořád jsou velmi podobné kurzům bank (rozdíly se pohybují při přepočtu libry na české koruny maximálně do 20 až 30 haléřů). Nedoporučujeme vyměňovat peníze na hotelových recepcích, na kterých není hotelová směnárna. Nikdo Vám totiž nezaručí, pokud budete vyměňovat peníze s recepčním, že Vám nedá pro Vás nevýhodný kurz.


 


Přehled egyptských bankovek


Na všech egyptských bankovkách je uvedena z jedné strany jejich hodnota v anglickém jazyce, z druhé strany v jazyce arabském . Anglické označení "pounds" znamená libry, "piastres" znamená piastry.


Zapamatujte si, jaký je rozdíl mezi 50 piastrovou (zelená) a 50 librovou (červená) bankovkou. Nejednou se turistům stalo, že jim obchodníci vrátili místo padesáti liber padesát piastrů.

Hodnocení: 
Průměr: (8 hlasů)
TOPlist