Jste zde

El Gouna - městečko na lagunách

Městečko na lagunách


El Gouna byla založena před 25 lety. Vlastníkem všech pozemků v této rozsáhlé oblasti byla egyptská rodina, která žila dlouhou dobu ve Spojených státech. El Gouna se nachází 25 km severně od centra letoviska Hurghada. El Gouna je podobně jako Makadi nejčistějším střediskem na celém pobřeží. Jako by ani nebyly součástí Egypta. Budete-li ubytováni v Hurghadě, doporučujeme Vám se do El Gouny alespoň na pár hodin podívat, nebudete litovat. El Gouna je krásně architektonicky sladěna, najdete zde několik hotelů, přibližně 400 luxusních soukromých vil, z nichž některé jsou majetkem slavných světových osobností. Dalších 300 vil by mělo být brzy dokončeno.


El Gouna má svou privátní nemocnici, El Gouna Hospital, která patří k nejlepším v zemi. Poskytuje nadstandartní péči, má svou dekompresní komoru. V El Gouně se také nachází soukromá škola, dva přístavy, kostel, množství obchůdků, kavárniček atd. Jedinečnost El Gouny dotváří skutečnost, že El Gouna je vybudována na uměle vytvořených lagunách, které jsou mezi sebou vzájemně propojeny. Jedinečný výhled na laguny a okolí El Gouny poskytuje vyhlídková věž restaurace v hotelu Steigenberger.


Doprava


Jak již bylo napsáno, El Gouna leží asi 25 km severně od Hurghady, což je přibližně půlhodina jízdy. U El Gouny se nachází malé privátní vnitrostátní letiště, ze kterého jsou odbovovány lety např. do hlavního města Káhiry.


V centru střediska El Gouna zastavují také některé dálkové autobsy společnosti El Gouna Transport na trase Hurghada-Káhira a zpět (autobusy odjíždějící z El Gouny v 9.30 hod., 14.00 hod., 16.30 hod., 19.30 hod., 00.30 hod.). Jízdenky je nutno zakoupit v předprodeji.


Mezi El Gounou a Hurghadou jezdí ve dvacetiminutových intervalech autobusy. První autobus z El Gouny vyjíždí v 7.00 hod., poslední o půlnoci. První autobus z Hurghady jede v 6.20 hod., poslední rovněž o půlnoci. Zastávka autobusů v Hurghadě je u velkého kruhového objezdu při výjezdu z El Daharu směrem na Káhiru. Jízdenky kupují v autobuse, stojí 5 L.E., neplatí se u řidiče, ale peníze vybírá od cestujících další člověk.


Jízda autobusem mezi El Gounou a Hurghadou není zejména v letních měsících příliš pohodlná, autobusy často nemají klimatizaci. Proto je výhodné využít služby klasických taxíků (oranžovo-modré), za které zaplatíte cca 20 L.E. při cestě do Daharu, 25 L.E. do Sakkaly.


Doprava v El Gouně


První možností je tzv. shuttle bus, autobus plnící funkce klasické místní dopravy, má pevně stanovený jízdní řád. Časy odjezdů by měli mít k dispozici na každé hotelové recepci. Autobus jezdí mezi jednotlivými hotely a důležitými místy El Gouny (nemocnice, přístav, centrum atd.). Cena celodenní jízdenky je 5 L.E, týdenní jízdenka stojí 15 L.E. Jízdenky můžete koupit na hotelové recepci nebo v informačním centru El Gouny.


Výše uvedenou jízdenku můžete použít také pro jízdu na tzv. shuttle boats, malých lodích s pevně stanoveným jízdním řádem, které jezdí po místních lagunách mezi 9.00 hod. a 17.00 hod. (v zimním období pouze do 16.00 hod.).


Další možností je malý dopravní prostředek pro dvě osoby tzv. Tok Tok, který nemá pevně stanovený jízdní řád ani zastávky. Zastavuje klientům podle jejich přání. Jedna jízda stojí 5 L.E. Tok toky jezdí mezi 9.30 a 16.00 hod.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist