Jste zde

Faraonova pomsta

Vlivem změny klimatu, jiného způsobu přípravy jídel (koření, olej atd.), odlišné hygienické úrovně, dochází u některých klientů ke vzniku střevních onemocnění, které mohou nepříznivě ovlivnit bezstarostný průběh jejich dovolené. Ne všechna průjmová onemocnění však bývají označována jako "faraonova pomsta".

Jako faraonova pomsta se označuje těžší druh střevních problémů, ke kterému dochází nejčastěji vlivem různých bakterií, na které naše organismy nejsou zvyklé. Spousta turistů, kteří jedou do Egypta poprvé, často očekává, že je faraonova pomsta postihne. Zde je nutno poznamenat, že to vůbec nemusí být pravda. Nějakým druhem střevního onemocnění bývá postihnuto méně než 50% turistů, přičemž z toho méně než 5% bývá skutečný "faraon". Často jsou průjmová onemocnění způsobená přejídáním a nevhodnou kombinací jídel. V takovém případě stačí jeden až dva dny jíst pouze dietní jídla (vařená zelenina, kuře, rýže) a je po problémech.


Faraonova pomsta, ale i ostatní druhy střevních problémů, působí na každého jedince jiným způsobem. Zatímco jeden si "odskočí dvakrát na toaletu", jiný může mít problémy několik dní.


Pokud Vás střevní problémy zastihnou, můžete si v kterékoliv lékárně zakoupit místní léky proti střevním problémům. Nejběžnější jsou Antinal, Drotazide, Diax, které stojí 5 L.E., či Streptoquin za 2,5 L.E. Existuje i celá řada dalších léků. Ke každému léku byste měli dostat také příbalový letáček, který bývá napsán v jazyce arabském a anglickém, na kterém najdete dávkování léků v závislosti na průběhu a intenzitě onemocnění. Pro malé děti jsou k dispozici léky Antinal, Drotazide i Diax ve formě sirupu. Všechny výše uvedené léky není třeba brát jako prevenci, pak by totiž mohlo dojít ke zcela opačnému problému. Mimochodem na zácpu se v Egyptě prodává Picolax (cena cca 3 L.E.), což je stejný lék jako Gutalax. Jako prevenci pro dospělé doporučujeme něco "ostřejšího" po ránu.


Několik tipů a rad, jak nezaplatit v lékárně více, než je třeba, najdete v části lékárny v Egyptě.


Pokud výše uvedené léky nebudou účinné, doporučujeme Vám se obrátit na hotelového lékaře, nejbližší kliniku atd., případně kontaktovat svého delegáta. Informace najdete na stránce zdravotnická zařízení v Egyptě. Nejčastějšími příznaky "faraonovy pomsty" jsou velké křeče, intenzivní trvalý průjem a zvracení, v některých případech zvýšená teplota a bolesti kloubů.


    Jak se vyhnout střevním problémům:
  • nepijte vodu z vodovodních kohoutků

  • v obchodech si při koupi vody zkontrolujte, zda není porušený uzávěr, nejlepší značky vod: Nestle, Pepsi

  • v restauracích (samozřejmě mimo hotel) trvejte na tom, aby Vám vodu donesli ještě zabalenou, v těchto restauracích nepijte nápoje s ledem (může být připraven z nebalené vody)

  • ovoce a zeleninu, které si zakoupíte mimo zařízení Vašeho hotelu, omyjte důkladně v balené vodě

  • vyvarujte se v prvních dnech Vaší dovolené dlouhému pobytu na slunci a v příliš klimatizovaných místnostech

  • nepijte ledové nápoje při pobytu na slunci
Hodnocení: 
Průměr: (6 hlasů)
TOPlist