Jste zde

Gíza: předměstí Káhiry

Samostatná stránka: Pyramidy v Gíze.


Gíza je dnes součástí Káhiry. Vždy tomu tak ale nebylo. Ještě na začátku 20. století byla pouhým káhirským předměstím. Vzhledem k neustálému rozrůstátní se města se během několika desítek let stala jeho součástí.


V dobách dávných faraónů sloužila Gíza jako pohřebiště panovníků a vysokých hodnostářů tehdejšího hlavního města Memfis. Oblast se původně Gíza nejmenovala, takto byla pojmenována až v novověku podle vesničky Gíza v její blízkosti.


Pro cestu do Gízy můžete z centra Káhiry využít městských autobusů, mikrobusů, metra (stanice Giza) či taxi. Cena za taxi je 20 - 25 L.E.


V Gíze se nachází Káhirská zoologická zahrada, která byla v době svého vzniku jednou z nejlepších ZOO světa. Nedostatečné finanční zdroje zapříčinily její rychlý úpadek. ZOO je oblíbeným místem Káhiřanů, a tak zde v pátek či ve dnech volna a prázdnin bývá plno lidí. Vstupné je velmi nízké: 25 piastrů pro místní a 75 piastrů pro zahraniční turisty. Do některých areálů se platí další vstupné ve výši 25 piastrů. Za malý bakšiš Vás personál dovolí nakrmit některé ze zvířat a pořídit si tak pěkné fotografie.


Vedle ZOO se nachází Káhirská univerzita z roku 1908 jako protiváha klasické univerzity al Azhar.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist