Jste zde

Hurghada

Hurghada je nejoblíbenějším místem českých turistů v Egyptě a také největším přímořským střediskem na egyptském pobřeží Rudého moře. Celoročně do Hurghady pořádá letecké zájezdy několik českých cestovních kanceláří, a to celkem do více než 200 hotelů, které se na pobřeží nachází.

Hurghada, arabsky Al-Ghardaqah nenabízí turistům žádné historické památky přímo ve městě, na druhou stranu je však dobrým výchozím bodem pro výlety do Luxoru, Káhiry atd. Hurghada může nabídnout turistům několik desítek hotelů od těch v nejnižší kvalitě až po ty, které splní přání i těch nejnáročnějších klientů (např. Steigenberger al Dau Beach, Sunrise Select Garden). Hurghada nabízí turistům pěkné písečné pláže a nádherně průzračné moře.

Hurghada je poměrně mladé přímořské letovisko. Vzniklo teprve ve 20. letech minulého století. Jeho obyvatelé se živili převážně rybolovem. Později zde bylo postaveno vojenské letiště, které v 80. letech dalo možnost vzniku atraktivního turistického letoviska. V této době do rozvoje Hurghady začali vkládat svůj kapitál nejen bohatí Egypťané, ale i investoři z Evropy či Spojených států. A tak se původní malá rybářská vesnička začala pomalu měnit v rozsáhlé pobřežní letovisko. Letiště, dnes již mezinárodní, které odbaví v hlavní sezónu několik desítek letadel denně, bylo v roce 2006 rekonstruováno. Byla postavena nová příletová hala, kterou budete procházet i Vy při Vašem příletu do Hurghady. Odletová hala je stále původní, prošla několika rekonstrukcemi, a další ji čekají do budoucna.

Dnes žije v Hurghadě přibližně 65 tisíc stálých obyvatel a přibližně 20 tisíc přistěhovalců bez oficiálního povolení k pobytu, kteří pochází z malých měst a vesnic z oblasti řeky Nil a Horního Egypta. Více než 20% obyvatel tvoří cizinci, pro které se stala Hurghada jejich druhým domovem, zejména v zimním období. Ještě před deseti lety se v Hurghadě nacházelo pár hotelů a malé množství obchůdků se suvenýry. Dnes je situace jiná, každým rokem v Hurghadě přibyde několik hotelů a obchodů či menších obchodních center (což v Egyptě znamená koncentrace na sobě nezávislých obchůdků s různým sortimentem, nezaměňujte s obchodními centry v Evropě).

Pobřeží Hurghady se do dnešních dnů rozrostlo na neuvěřitelných 90 kilometrů. Nejseverněji položeným místem je El Gouna, která byla ještě před pár lety od centra Hurghady oddělena pouští a prázdným pobřežním pásmem. V minulých letech však v této oblasti bylo přistavěno několik hotelů, prázdninových středisek a luxusních obytných čtvrtí. Na severu Hurghady se nachází její nejstarší část - El Dahar, ve kterém najdeme pár starších hotelů. Na Dahar plynule navazuje Sakkala, novější část centrální Hurghady, kde najdete především velké množství obchůdků, kavárniček a restaurací. Od Sakkaly směrem na jih se táhne Village Road, dlouhá ulice plná hotelů. Asi 10 km od Sakkaly začíná další oblast plná hotelů, která se táhne až k oblasti Sahl Hasheesh, za kterým následuje Makadi. Jižně od Makadi je oblast Soma Bay a nejjižnějším místem je Safaga.

Hodnocení: 
Průměr: (2 hlasy)
TOPlist