Jste zde

Islámská Káhira

Islámská Káhira je charakteristická velkým množstvím mešit, madras, bazarů, úzkých středověkých uliček, ve kterých se nachází arabské kavárničky, v nichž posedávají Káhiřané při šálku čaje či kávy a kouřící vodní dýmku. Celou částí se pětkrát denně šíří svolávání jednotlivých mešit k modlitbě. Naneštěstí však všichni nezačínají ve stejnou dobu a navíc se muezzini některých blízkých mešit předhání v tom, čí svolávání bude hlasitější. Původní dvouminutové svolávání k modlitbám se v této části přeměnilo téměř ve čtvrthodinové soupeření více než 4 000 mešit. Pro turistu, který se ocitne v Islámské Káhiře poprvé tak může svolávání k modlitbě vyvolat stísněné pocity. Situace by se ale mohla brzy změnit. Existují určité plány na sjednocení svolávání pomocí jednotného systému, který by měl ušetřit od hluku obyvatele Káhiry.


Midan Husein


Midan Husein je náměstí, které se nachází mezi mešitou Al Azhar a bazarem Khan el Khalili. Po jeho obvodech najdete nejrůznější stavby, z nichž nejdůležitější je Husajnova mešita, do které se chodí při zvláštních příležitostech modlit nejvýznamější představitelé státu, a to včetně prezidenta. Mešita není přístupná jinověrcům. V jejím interiéru se údajně nachází Husajnova hlava. Husajn byl vnukem proroka Mohammada, který byl v roce 680 zavražděn. Svátek na jeho počet je jedním z největších festivalů v Káhiře, trvá přibližně 2 týdny a končí na velkou noc.


Muzeum islámského umění


Jestliže budete v Káhiře trávit několik dní, neměli byste vynechat návštěvu Muzea islámského umění. To je otevřeno každý den (mimo pátek) a cena vstupného je 30 L.E. Myšlenka jeho založení vznikla na konci 19. století v souvislosti se špatným stavem některých málo používaných mešit, ve kterých byly umístěny cenné památky. Muzeum vzniklo v roce 1902 a zahrnuje rozsáhlou sbírku isláského umění. Nepočítejte s tím, že zde najdete nějaké obrazy a sochy, zobrazování lidí a zvířat je z hlediska pohledu koránu velmi omezené. Obdivovat můžete nejrůznější geometrické tvary na výrobcích, umění arabské kaligrafie a další.


Jednotlivé předměty pochází od dob prvopočátku islámu v Egyptě až po současnost. Cenné jsou fresky a keramika z dob Fátimovců či nadvlády Mamluků.


Mešita Ibn Tulúna


Mešita Ibn Tulúna se nachází blízko Citadely, je otevřena denně od 7.00 - 17.00 hod. a vstup je zdarma. Pochází z 9.století. Do mešity se vstupuje přes tzv. zijádu, což je ohraničený prostor, který dává pocit, že je mešita oddělena od okolí. Nádvoří mešity má rozlohu 92 čtverečních metrů. Narozdíl od mešit z pozdějších staletí je tato mešita typická svou jednoduchostí. Její minaret je typický venkovním schodištěm, který mu dodává spirálovitý vzhled.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist