Jste zde

Khan el Khalili - nejslavnější egyptský bazar

Khan el Khalili je nejznámější egyptský bazar. Nachází se u Midan Husein nedaleko slavné mešity Al Azhar. Z centra města se sem lze dostat autobusem či mikrobusem. Nejpohodlnější pro turisty je jízda taxi. Pokud pojedete od Egyptského muzea, neměla by výše jízdného přesáhnout 10 L.E. Z centra města se sem lze dostat i pěšky (od Muzea cca 40 minut). Cesta spletitými uličkami však není snadná, i místním se podaří občas ztratit cestu.


Při jízdě taxi na Khan el Khalili Vám řidič zastaví na začátku Midan (Náměstí) Husein, ze kterého je to už jen pár kroků na bazar.


Khan el Khalili je místo, které vzniklo již ve středověku jako centrum obchodu. Pojmenováno je po Pánu koní Khalilovi, který tu v roce 1382 založil karavanseráj (zájezdní hostinec). Od té doby se zde uskutečňovaly ty nejdůležitější obchody.


Khan není nic jiného než několik desítek malých uliček plných nejrůznějších obchůdků a krámků. Obchody bývají otevřeny od 10.hod. do pozdních večerních hodin (s výjimkou pátku a neděle, v pátek je den volna, po poledni hlavní modlitba, v neděli většinou zavírají své obchůdky křesťané).


Na bazaru lze koupit cokoliv, věci denní potřeby, koření, potraviny, ale také turistické suvenýry. Ty zde pořídíte za mnohem nižší ceny než jinde v Egyptě. Musíte však umět dobře smlouvat. Kožené kabelky zde stojí okolo 300 Kč, bundy 1 500 Kč, bavlněná trička 40 Kč, velké osušky za 80 Kč atd.


V Khan el Khalili je největší koncentrace zlatnických obchodů v zemi, které jsou soustředěny v několika uličkách, v nichž nejsou žádné jiné obchody. Zlato se zde prodává na gramy.


Při nakupování je důležité se ve spleti uliček neztratit. Nikdy nevěřte průvodcům, kteří Vám na Midan Husein ukáží minarety místní mešity a řeknou Vám, že se podle nich snadno dostanete zpátky. Není to pravda, hned po několika uličkách ztratíte minarety z dohledu.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist