Jste zde

Mešita Al Azhar

K mešitě al-Azhar se dostanete od Huseinova náměstí podchodem pod hlavní silnicí. Jméno mešity, která byla založena v roce 970, což je pouze tři roky po založení Káhiry, znamená v překladu "blažený", "oslnivý". Univerzita, která zde vznikla je označována jako nejstarší univerzita světa (podle některých pramenů je nejstarší univerzita v marockém Fezu).


Zatímco ve středověku se zde vyučoval pouze islám, a to v původní budově univerzity, v současnosti jsou vyučovány i jiné obory v mnoha budovách, které jsou rozesety po celém území dnešní Káhiry. Univerzita také hostí v rámci výměnných programů mnoho studentů z islámského světa, kterým zdarma poskytuje vzdělání, ubytování a stravu.


Mešita je pro turisty otevřena denně s výjimkou pátku dopoledne mezi 9.00 hod. a 18. hod. Do mešity se vchází tzv. holičskou bránou, která získala své pojmenování podle toho, že si zde všichni studenti v minulosti nechali oholit hlavu. Branou se dostanete na nádvoří s místní madrasou obklopené třemi krásnými minarety.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist