Jste zde

Počasí v Egyptě

Podnebí


Od března do června vane jižní vítr chamsín, přinášející s sebou písečné bouře. Na pobřeží Rudého moře je klima o něco mírnější. V létě kolem 35°C a mírné zimy (teplota málokdy klesá pod 10°C).


Jak jiste všichni dobře víte, Egypt se nachází v severní Africe. Je proto pro něj charakteristické malé množství srážek a vysoké denní teploty v letních měsících. V zimním období může docházet k velkých teplotním rozdílům mezi dnem a nocí v pouštních oblastech. Tento rozdíl může přesahovat i 30°C. Platí, že směrem na jih a do vnitrozemí jsou teploty vyšší. Např. v červenci jsou průměrné teploty 31°C (Port Said), 35°C (Káhira) a 41°C (Asuán). V lednu dosahují průměrně 20°C (Port Said, Káhira) a 24°C (Asuán). Na pobřeží se v letních měsících teploty šplhají během dne k 35°C ve stínu. Vlivem vysoké vlhkosti vzduchu, která při pobřeží Rudého moře dosahuje až 30%, jsou vysoké teploty dobře snášeny. V zimním období rtuť teploměru v letoviscích většinou nepřesáhne ve stínu 20°C. Výjimkou je pouze Marsa Alam na jihu země, který je pro zimní rekreaci nejvhodnějším egyptským střediskem.


Větry v Egyptě


Větry v Egyptě nejsou ničím vyjímečným. Naopak jsou pro pobřeží Rudého moře zcela typické. V horkých letních měsících tak pomáhají turistům překonat vysoké teploty na slunci. Naopak na začátku jara či na konci podzimu mohou ti, kteří jsou zvyklí trávit celý den na pláži pod slunečníkem pociťovat chlad.


Výše uvedené větry vanou ze severovýchodu, naopak vítr chamsín vanoucí směrem od západu z pouště může být hodně nepříjemný. Často s sebou přináší písečné bouře v poušti, které se, ačkoliv v mnohem menší míře, mohou objevit i na pobřeží. Vítr zvaný chamsín (arabsky padesát) fouká převážně na jaře po dobu dvou měsíců.


Severovýchodní vítr od moře fouká samozřejmě i v zimních měsících. Zatímco v letních Vás příjemně osvěží během večerní procházky, v zimě Vám doporučujeme vzít si s sebou do kufru mikinu a větrovku.


Aktuální počasí v Egyptě


Informace o aktuálním počasí najdete na samostatné stránce Aktuální počasí v Egyptě.


Nejvhodnější doba k návštěvě Egypta


Turistická sezóna je v Egyptě celoroční. Pokud však máte rádi teplo a do Egypta nejedete za poznáváním památek, ale chcete si užít teplého moře, pláží, sluníčka, určitě byste neměli zvolit pro svou dovolenou zimní měsíce, tzn. měli byste se vyvarovat období od konce listopadu do začátku března. Naopak tato doba je jako stvořená pro poznávací zájezdy.


Co lze tedy od počasí v Egyptě očekávat? Na tuto otázku samozřejmě není snadné odpovědět. Extrémy v počasí nepostihují v posledních letech pouze Evropu, nýbrž celý svět. A tak se i před několika lety stalo, že na začátku února bylo v Egyptě tepleji než na začátku března.


Měsíce leden a únor bývají nejchladnější. Fouká studený severovýchodní vítr. Místní obyvatelé nosí zimní bundy a teplou obuv. Teplota na pobřeží Rudého moře se pohybuje v noci do 12°C, během dne maximálně do 20°C ve stínu. V tomto období je vždy dobré mít v kufru přibalých pár teplejších kousků oblečení na večer. V moři se vykoupou jen ti největší otužilci. Zjistěte si, zda je alespoň jeden z bazénu ve Vašem hotelu vyhřívaný. Pokud ano, jeho teplota se pohybuje od 23°C do 29°C.


V březnu se počasí začíná pomalu přibližovat počasí, které je např. v Chorvatsku na začátku června. Vítr už není tak silný, teploty v noci dosahují 17°C, během dne i 25°C. Obdobné počasí bývá i v dubnu, jen teploty jsou o pár stupňů vyšší. Některé hotely i v březnu vyhřívají bazény. I v této době se vyplatí lehčí svetřík na večerní procházky.


Květen a začátek června jsou nejlepšími měsíci pro návštěvu těch, kteří sice mají rádi sluníčko, ale z nějakých důvodů špatně snáší vysoké teploty. Teplota v noci se pohybuje okolo 20°C, v průběhu dne okolo 30°C na slunci. Teplota moře dosahuje 20°C až 24°C.


Měsíce červenec, srpen a začátek září jsou nejteplejšími měsíci roku. Noční teploty jsou okolo 28°C, v srpnu některé dny neklesnou pod 30°C. Denní teploty ve stínu okolo 35°C až 40°C. Do kufru si zabalte lehké oblečení, pokud možno sandály, letní boty a nezapomeňte na dostatek opalovacích krémů a sluneční brýle. Teplota mořské vody dosahuje 26°C až 28°C. Jak jsme již psali výše, vysoké letní teploty každý zdravý člověk dobře zvládne díky vysoké vlhkosti a stále přítomnému větříku. Ten ovšem fouká pouze na pláži. Nepočítejte s ním při výletech do pouště, Luxoru, Káhiry apod.


Září a říjen bývají stejně příjemné jako květen a červen. Jediný rozdíl je v teplotě mořské vody, která se samozřejmě udržuje na vysoké úrovni ještě z letních měsíců. Koupání je tedy příjemné a pro ty, kteří mají rádi teplou vodu.


Listopad můžeme přirovnat zhruba k českému září (pokud ovšem celý měsíc v Čechách neproprší). Noční teploty jsou okolo 18°C. Denní teploty na začátku listopadu mohou stoupnout až ke 26°C ve stínu. Opět doporučujeme nějakou bundu na večer.


Prosinec nabízí pěkné počasí (lepší než třeba leden nebo únor), proto se také v posledních letech staly mezi českými turisty oblíbené zájezdy do Egypta v období Vánoc a přelomu roku. Noční teploty jsou sice nižší (15°C), denní ve stínu okolo 23°C. Do kufru si určitě přibalte teplejší oblečení na večer. Vykoupat se můžete v příjemně vyhřátém hotelovém bazénu.


V zimních měsících se velmi brzy stmívá. Sluníčko začíná zapadat po 16. hod. a v 17.30 hod. již bývá tma. Dříve než v Čechách se stmívá také během hlavní letní sezóny, což je dáno tím, že Egypt je blíže k rovníku.

Hodnocení: 
Průměr: (10 hlasů)
TOPlist