Jste zde

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze jsou jediným starověkým divem světa, který se dochoval do dnešních dnů. Již v dobách narození Ježíše Krista byly pyramidy v Gíze antickou památkou. Pochází ze 4. dynastie egyptských faraonů, tj. z doby před zhruba 4500 lety.

Jejich neskutečně přesné stavební provedení, orientace ke světovým stranám, jejich velkolepost, do dnešních dnů vzbuzují v některých nejrůznější teorie o jejich možném vzniku. Ve skutečnosti sloužily tyto pyramidy jako kterékoli jiné jako hrobky panovníků, a to panovníka Chufua, jeho syna Chefrena a vnuka Menkauera.


Gízskou plošinu, na které pyramidy stojí, najdeme pouze pár kilometrů od centra Káhiry. Zatímco v dávných dobách se v okolí pyramid nacházela pouze poušť a pyramidy byly přístupné pouze na koni, velbloudovi či pěšky, dnes jsou předměstím Káhiry. Jen pár stovek metrů od pyramid vyrostly v minulých staletích obytné domy.


Staří Egypťané nazývali Gízu cheret necer (pohřebiště) nebo imentet (západ). Teprve dva tisíce let po stavbě pyramid bylo toto místo nazváno Gíza podle nedaleko se nacházejícího stejnojmenného města Gíza, které je dnes předměstím Káhiry. Oblast byla nejsevernějším pohřebištěm v Memfiské oblasti. Ačkoliv se v Gíze nachází hrobky panovníků prvních tří faraonských dynastií, svého největšího rozkvětu oblast dosáhla v období 4.dynastie. Gíza to nejsou jen pyramidy, ale rozsáhlé soukromé pohřebiště s hrobkami hodnostářů zejména 4. dynastie.


Doprava k pyramidám


Z centra Káhiry se k pyramidám můžete dopravit pohodlně taxíkem, jehož cena by neměla převýšit 20 - 25 egyptských liber. Cenu je nutno si domluvit ještě před nástupem do vozidla, abyste předešli případným pozdějším neshodám s řidičem.


Z centra Káhiry můžete využít také káhirské metro a vystoupit ve stanici Giza a poté pokračovat necelých patnáct minut taxíkem nebo minibusem, které stojí u vchodu do stanice metra. Stačí se řidiče zeptat na "Al Haram". Cena za minibus je 1 L.E., taxi na tuto vzdálenost maximálně 10 L.E.


Můžete jet také autobusem z centra Káhiry. Pohodlná je linka 355, na které převážně jezdí velké klimatizované autobusy společnosti Cairo Transport Authority. Autobusy jezdí z letiště a Heliopole přes centrum města a dále pokračují směrem k pyramidám. Cena jízdenky je 2 L.E. Z centrálního autobusového nádraží v Káhiře (Midan Tahrir) odjíždí autobus č. 990, který zastavuje v Gíze u vchodu do areálu nedaleko Sfingy. Cena je 1 L.E.


Pro přístup do areálu pyramid můžete využít dva vchody. Jeden z nich se nachází blízko hotelu Mena House. Tento vchod využívají turisté, kteří přijíždí do Gízy v rámci organizovaných výletů. Také taxikáři Vás nejčastěji dovezou k tomuto vchodu. Naopak druhý vchod, který je ze strany areálu u Sfingy, využívají místní a turisté přijíždějící hromadnými káhirskými dopravními prostředky.


Vstupné do pyramid


Otevírací doba: 8.00 - 17.00 hod. (v létě), 8.00 - 16.00 hod. (v zimě) Vstupné do areálu Gízy (včetně Sfingy): 60 L.E. (nezahrnuje vstupné do pyramid)
Vstupné do Velké pyramidy: 100 L.E.
Vstupné do Rachefovy pyramidy: 40 L.E.
Vstupné do Menkauerovy pyramidy: 30 L.E.
Muzeum sluneční bárky: 40 L.E.


Důležité informace • Vstupenku do areálu pyramid můžete zakoupit u vchodu od hotelu Mena House.

 • Vstupenky do jednotlivých pyramid koupíte v pokladně před konkrétní pyramidou.

 • Vstupenku do Muzea sluneční bárky koupíte v pokladně před muzeem.

 • Vstup na pyramidy je přísně zakázán.

 • Počet návštěvníků Velké pyramidy je omezen na 500/den.

 • Nikdy nebývá přístupná Menkauerova a Rachefova pyramida současně, vždy jen jedna z nich.

 • Projížďka na velbloudovi po areálu by Vás neměla stát více než 30 L.E./hod.

 • Nejkrásnější pohled na pyramidy je z panoramatické vyhlídky nedaleko Menkauerovy pyramidy.

 • V ceně vstupenky do Gízského areálu je i vstup do chrámu Sfingy a ke Sfinze.

 • V pyramidách není dovoleno mít s sebou fotoaparáty a videokamery, před pyramidami není žádná úschovna. Jedinou možností je proto v prohlídce pyramid se vzájemně vystřídat či za menší úplatek nechat Váš přístroj u hlídače před vchodem do pyramidy a doufat, že ho po návratu zpátky ještě najdete.

 • V Muzeu sluneční bárky je možno pořizovat fotografie

Světelná a zvuková show


Stejně jako v Luxorském či Karnackém chrámu se i u pyramid každý den koná světelná a zvuková show, při které mají návštěvníci možnost shlédnout působivé (i když možná trochu kýčovité) představení. Show jsou celkem tři denně, každá v jiném světovém jazyce (nejčastěji angličtina, němčina, francouzština, ruština). První show začíná každý den v letním období v 20.30 hod., další následují v hodinových intervalech, v zimním období začíná první v 18.30 hod. Vstupné je 64 L.E.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist