Jste zde

Stará Káhira

Jako stará Káhira se označuje místo, kde se kdysi nacházelo opevněné město Babylon, kde se údajně ukrývala i svatá rodina. Dodnes je tato část centrem koptských křesťanů. Nachází se zde Koptské muzeum. Stará Káhira se nachází jižně od čtvrti Garden City po židovský hřbitov al Basatin až po stanici metra Mari Girgis.


Nejlepší způsob jak se do této oblasti dostat z centra města je využít Káhirského metra. Z náměstí Midan Tahrir (stanice Sadat) lze směrem na konečnou Helwan vystoupit ve stanici Mari Girgis (celkem se jedná o 4 stanice). Autobusy bývají z centra většinou přeplněné. Jízda taxíkem by neměla stát více než 10 L.E.


Římská pevnost se nachází naproti stanice metra Mari Girgis (v překladu svatý Jiří). Směrem od metra lze vidět pozůstatky dvou kruhových věží z bývalé západní babylonské brány. V dobách Římanů zde protékal Nil a mezi Babylonem a ostrovem Roda se nacházel most. Ze starého Babylonu se téměř nic nedochovalo, vše je pohřbeno pod obrovskými nánosy nilského bahna. Dnešní stavby stojí na úrovni původních ochranných věží, např. na vrcholu levé věže je dnes Kostel sv. Jiří.


Koptské muzeum


Koptské muzeum se nachází pod Visutým kostelem a římskými věžemi. Vstupné je 40 L.E. (příplatky za použití fotoaparátů a videokamer). Muzeum bylo založeno v roce 1908 pod patronátem patriarchy Cyrila V. s cílem ochránit koptské památky před vývozem do zahraničí a znehodnocením. V muzeu je zachocen vývoj koptského umění od nejstarších dob až po nástup islámu.


Při příchodu do areálu od stanice Mari Girgis spatříte přímo před sebou nové křídlo muzea pocházející z roku 2937. V přízemí jsou uspořádány předměty v chronologickém pořadí v proti směru hodinových ručiček. V místních sbírkách najdete pohanské reliéfy a sochy postav klasické mytologie, biblické motivy, tapiserie, núbijské obrazy, látky, archy starých evangelií a starověké anchy. Anch byl ve starém Egyptě symbolem života, později z něj byl odvozen křesťanský kříž.


Visutý kostel


Visutý kostel stojí nad vodní práno a vchází se do něj z ulice Mari Girgis. Při vchodu do kostela musíte zdolat několik schodů. Strop hlavní chrámové lodi je žebrovaný jako obrácený kýl lodě či archy je oddělen od postranních uliček šestnácti sloupy, na kterých bývaly portréty svatých. V podzemí se nachází skladiště cenností. Místní mše jsou pořádány v pátek (8.00 - 11.00. hod.) a v neděli (7.00 - 10.00 hod.)

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist