Jste zde

Zdravotní péče v Egyptě

Očkování do Egypta


Ještě před odjezdem do Egypta se velké množství klientů ptá, zda je nutné nějaké očkování. Pokud pojedete do turistických středisek na pobřeží, Káhiry, Luxoru, nepotřebujete žádné speciální očkování.

Vyplatí se mít samozřejmě očkování proti "nemoci špinavých rukou", tj. proti žloutence. To ale člověk určitě docení i v jiných oblastech než právě v afrických zemích. Vzpomeňte si na nedávnou situaci v České repulice.


Pokud se vydáte do vnitrozemí, do oáz atd., doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A, břišními tyfu, pro některé oblasti platí doporučené očkování proti malárii či meningitidě. Aktuální situaci najdete na stránkách Světové zdravotnické organizace.


Zdravotnická zařízení


Zdravotnická zařízení v Egyptě jsou dvojího typu. Za prvé jsou to zařízení státní, jejichž úroveň není příliš dobrá. Za druhé jsou to zařízení soukromá, zda řadíme např. privátní ordinace praktických lékařů, zubařů, soukromé kliniky či nemocnice. V případě, že budete v průběhu Vaší dovolené potřebovat pomoc lékaře, doporučujeme Vám obrátit se na druhý typ lékařských zařízení. Jejich úroveň je na vysoké úrovni, nemusíte mít obavy z nesterilního prostředí, úroveň doprovodných služeb je nadstandartní (přítomnost druhé osoby na nemocničním pokoji po dobu hospitalizace apod.).


Za veškerou lékařskou péči v Egyptě se platí. Neexistuje zde možnost, až na některé výjimky, ošetření zdarma. Mezi výjimky patří samozřejmě nákladnější zákroky (na výši úhrady za ošetření od které již vše proplácí pojišťovna se informujte u pojišťovny, u které budete pojištěni), většinou se jedná o částku 300 - 400 Euro (v závislosti na pojišťovně). Do této výše si pojištěný hradí ošetření na místě a následně po příletu zpět do ČR na základě příslušných dokladů je nutno provést u pojišťovny vyúčtování. Druhým případem, kdy za ošetření nezaplatíte, je využití služeb takových zařízení, která mají uzavřenu smlouvu s Vaší pojišťovnou, která provede platbu i menších částek přímo za Vás. Takovýchto zařízení není sice v Egyptě mnoho, ale existují. Jsou ve střediscích, do kterých jezdí nejvíce českých turistů. Pokud za ošetření zaplatíte v hotovosti, je důležité získat od lékaře na příslušném formuláři od pojišťovny Vaší diagnózu a podpis, v lepším případě i razítko. Rovněž léky, které jsou na lékařský předpis, za které zaplatíte v lékárně, pojišťovna zpětně proplácí (a to na základě lékařského předpisu a dokladu o zaplacení).


Protože cena ošetření v soukromých zdravotnických zařízeních je vysoká, doporučujeme ještě před odletem do Egypta řádně prostudovat, zda máte uzavřeno kvalitní pojištění (tj. zjistěte si výši pojistných limitů). Většina českých cestovních kanceláří takovéto pojištění nabízí jako doplňkovou službu ke svému zájezdu. V ceně zájezdu bývá zahrnuto v převážné míře pouze pojištění základní. Kvalitní zdravotní pojištění se VŽDY vyplatí.


Pokud budete ubytováni ve větším hotelovém komplexu, je pravděpodobné, že se přímo v hotelu bude nacházet hotelová klinika, nebo bude mít hotel k dispozici hotelového lékaře, kterého Vám v případě potřeby zavolají na pokoj. Některé kliniky jsou otevřeny 24 hodin. Pokud se bude jednat o něco vážnějšího, doporučujeme Vám kontaktovat Vašeho delegáta.


Lékárny


V každém turistickém středisku a větším městě je několik lékáren. Jedná se o lékárny soukromé, které bývají otevřeny od rána do pozdních večerních hodin (některé mají polední přestávku, jiné jsou dokonce otevřeny nepřetržitě 24 hodin). V každé lékárně je hlavní lékárník, který je schopen Vám poradit při běžných zdravotních komplikací s výběrem léků.


O Egyptě je známo, že je zde velmi nízká cena léků. My Češi jsme už dokonce známí nákupem "zázračných modrých pilulek" ve velkém množství (což je mimochodem zakázáno, protože vyvážet ze země lze pouze léky pro vlastní potřebu). Velké egyptské farmaceutické společnosti mají také zahraniční kapitálovou účast, nemusíte mít tudíž strach o kvalitu léků.


Ceny léků musí být ze zákona uvedeny na každém balení léků(výjimkou jsou velká balení, která se prodávají po částech). Lékárny by je měly prodávat na stejnou cenu Egypťanům jako turistům. V praxi se tak bohužel často neděje, a to zejména u léků proti průjmům. Proto je dobré, pokud nechcete zaplatit více než musíte, podívat se na krabičku, jaká cena je na ní uvedena. Ceny jsou často uváděny u levnějších léků v piastrech. Např. Streptoquin (jeden z několika léků na faraonovu pomstu) má na krabičce uvedenu cenu 250 PT, což znamená 2,5 L.E. Pozor cena musí být uvedena přímo na obalové krabičce, nikoli na nalepeném čárovém kódu, které některé lékárny začaly používat.


Převážná část léků je dostupná bez lékařského předpisu (mimo jiné i antibiotika).


Pokud užíváte nějaké léky, bez kterých se neobejdete, vezměte je s sebou na palubu letadla. Je dobré mít s sebou jejich příbalové letáky. Může se stát, že Vám z nějakých důvodů léky pochybí a pak je příbalový leták rychlým řešením. V Egyptě se prodávají téměř všechny léky používané i jinde ve světě. Někdy ale nemají shodný název. Podle složení lze snadno najít vhodný lék.
 


 


    Příklady cen léků:
  • Antinal, Drotazide, Diax (léky proti průjmu) - 5 L.E.

  • výše uvedené léky pro děti ve formě sirupu - 5 L.E.

  • Calcium v rozpustných tabletách - od 5 L.E. (podle balení)

  • Voltaren gel 50 ml - 11 L.E.

  • Visin - 12 L.E.

Běžná onemocnění turistů


Mezi nejběžnější zdravotní komplikace turistů v Egyptě se řadí úpal, nachlazení (vlivem rozdílné venkovní teploty a vyklimatizovaných pokojů), různé druhy alergií (nejčastěji alergie sluneční), záněty očních spojivek a všem dobře známá faraonova pomsta.


Při opalování v Egyptě se chovejte maximálně zodpovědně. V prvních dnech svého pobytu, jestliže jste nepřijeli opálení již z Čech, se vystavujte slunečním paprskům pouze minimálně. Každý den používejte opalovací krém s ochranným faktorem odpovídajícím typu Vaší pokožky. Pamatujte na to, že slunce Vás opálí i pod slunečníkem. Opaluje dokonce tolik, že někteří klienti se mohou i při celodenním pobytu ve stínu spálit.


Pokud dojde ke spálení pokožky, omezte pobyt na slunci. V případě přehřátí organismu vyhledejte chladnější (nikoliv však příliš chladné) místo, pijte velké množství vody, čaje či ovocných džusů. Pokud Vám pochybí opalovací krém, můžete ho zakoupit v kterékoliv lékárně. V lékárně také koupíte pantenol.


Pokud navštívíte Egypt v letních měsících, vyvarujte se pobytu v příliš vyklimatizovaných místnostech. Extrémní rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou (mimochodem maximální rozdíl by neměl přesáhnout 10 oC) jsou nejčastější příčinou nachlazení. Léky proti nachlazení koupíte i bez lékařského předpisů ve všech lékárnách (např. Panadol).


Faraonova pomsta


Velké množství informací o střevních potížích, které postihnou některé turisty v Egyptě, rady jak jim předcházet a co dělat, když se problémy dostaví, si můžete přečíst na stránce Faraonova pomsta.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist