Jste zde

Chott el Djerid (Solné jezero)

Jezero Chott el Djerid nebo-li Velké solné jezero je nejvýznamnějším Tuniska a největším solným jezerem v severní Africe. Velké solné jezero vzniklo před více než 1,5 miliony let vlivem tektonických pohybů zemské kůry. Chott el Djerid je po velkou část roku téměř vyschlým jezerem

a v různých ročních dobách vytváří nádherné barevné obrazce na své hladině.


Solné jezero Chott el Djerid
Chott El Djerid

Kdysi bylo obtížné jezero zdolat, protože spolu s dalšími dvěmi jezery, které na něj navazují, tvoří plochu o neuvěřitelných 7 500 km2. Dnes vede přes jezero silnice, která je dlouhá více než 60 kilometrů. Podél této silnice se nachází několik malých krámků s občerstvením a suvenýry. Tím nejtypičtějším a nejčastěji kupovaným je pouštní růže. Až budete přes jezero přejíždět, určitě Vám průvodce řekne jednu z pověstí o tom, jak se na jezeře ztráceli lidé. Podle jedné z nich se zde dokonce ztrácely celé karavany.


Solné jezero Chott el Djerid
Chott El Djerid

Kdo očekává, že v zimním období bude Chott el Djerid plný vody, bude zklamán. Většinu jeho obsahu totiž tvoří sůl. Vodu zde samozmě také spatříte, zejména po deštích či na začátku jara, ale ne v takovém množství. Vlivem nánosů soli a různých mikro organismů bývá nádherně zabarveno, v některých místech do fialova, jinde do růžova či dokonce do zelena.


Protože v letních měsících šplhá rtuť teploměru až k 50 oC, může se stát, zejména kolem poledne, že vlivem vysoké teploty spatříte fata morgánu, někdy se Vám může zdát, že uvidíte skutečné jezero, jindy zmiňovali někteří turisté, že viděli karavanu. Je jen otázkou štěstí, zda něco podobného zahlédnete i Vy při návštěvě tohoto jedinečného místa.


Solné jezero Chott el Djerid
Chott El Djerid


Zdroj fotografií: Wikipedia

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist