Jste zde

Foz do Iguacu - nejmalebnější vodopády světa

Městečko Foz do Iguacu se stalo světoznámým díky nejmalebnějším vodopádům na světě. Řeka Iguacu pramenící v horách při pobřeží států Parana a Santa Catarina se táhne v délce více než 600 km od východu směrem na západ. Cestou se do ní vlévá několik desítek vedlejších přítoků, které ji dávají mohutnou sílu,

která se projeví v kaskádovitých peřejích, které jsou známy pod názvem vodopád Iguacu. Tento vodopád, který se skládá z 200 až 300 peřejí (v závislosti na tom, kolik vody právě protéká) je širší než Viktoriiny vodopády a vyšší než vodopády Niagarské. Říká se, že je to nejkrásnější vodopád světa. Fotografie a video napoví, jeho krásu a majestátnost však plně pochopí až ten, který spatří na vlastní oči a uslyší na vlastní uši.


Vodopády Iguacu (indiánský název pro "velká voda") byly ještě před objevením turisty využívány coby posvátné místo místních kmenů. Od roku 1986 jsou na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ještě na počátku minulého století zde stávala malá vesnička, s výstavbou velké přehřady se však rozrostla do téměř 200tisícového města.


Většina z Vás se k vodopádům určitě dostane přes místní letiště, které leží 18 km jihovýchodně od města. Autobusové nádraží se nachází od města asi 4 km směrem na jihovýchod. Jižně od Foz do Iguacu se nachází soutok řek Iguacu a Parana, u nějž stojí velké obelisky označující trojmezí tří států. Vodopády Iguacu totiž leží asi 20 km od hranic Brazílie, Argentiny a Paraquaye.


Vodopády Iguacu se nachází na území Brazílie i Argentiny. Pokud se zeptáte místních, na které straně jsou vodopády krásnější, určitě Vám odpoví, že na té jejich. Z brazilské strany je mnohem pěknější výhled na všechny vodopády, naopak na argentinské straně se k nim dostanete mnohem blíže a čeká Vás u nich pořádné osvěžení. V blízkosti vodopádů bývá celoročně velká vlhkost vzduchu, která může v letních měsících činit astmatikům potíže.


Na brazilské straně vodopádů se nachází stejnojmenný Národní park. Vstupné denně 6 USD. V ceně vstupného je i jízda dvoupatrovým červeným autobusem, který Vás doveze až nahoru k vodopádům, odkud budete mít "z ptačí perspektivy" pěkný pohled na vodopády. Nejobdivovanějším vodopádem je vodopád Garganta do Diablo. Pro odvážnější doporučujeme v místních agenturách zakoupit plavbu na člunu pod vodopády, a pro ty majetnější desetiminutový let vrtulníkem nad vodopády, který Vás příjde asi na tisíc korun.


Národní park nejsou jen vodopády, zahrnuje i oblast deštného pralesa, kterým řeka Iguacu protéká před peřejemi. A tak zde může vidět vzácné druhy rostlin a živočichů, obzláště zajímavý je prales na argentinské straně vodopádů.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist