Jste zde

Doprava na Kubě

Na Kubu se samozřejmě dostanete vzhledem k velké vzdálenosti nejjednodušeji letadlem. Z Evropy létá na Kubu několik pravidelných letů velkých leteckých společností. Nejvíce českých klientů využívá nabídky kompletních služeb cestovních kanceláří, tj. letenka + ubytování + stravování. Chartrové lety můžete celoročně využívat z velkých evropských letišť. V zimě pak létá i přímý chartrový let Praha - Varadero. Pokud se rozhodnete zakoupit si samostatnou letenku bez ubytování, počítejte s cenou mezi 20 tis. a 30 tis. (podle sezóny).

Autobusy na Kubě


Cestování autobusem po Kubě není příliš drahé.Nejvíce se vyplatí při cestování mezi velkými městy, kde jsou hlavním přepravním prostředkem zahraničních turistů. Některé dálkové spoje jsou využívány víceméně pouze turisty. Společnost Viazul má kvalitní klimatizované autobusy s WC a možností občerstvení. Kromě této společnosti existuje na Kubě i společnost Astro, která má sice nižší ceny, ale na druhou stranu méně kvalitní autobusy a poskytované služby. Často se stává, že nedodržuje jízdní řády.


Na dálkových trasách většinou turisté platí za jízdné v dolarech. Počítejte s tím, že jízdenku je nutno si zarezervovat minimálně několik hodin dopředu. Ve většině měst na Kubě to funguje tak, že autobusová nádraží pro meziměstské spoje jsou na jiných místech než autobusová nádraží pro místní linky. Což je na jednu stranu výhoda, protože se tak na autobusovém nádraží můžete lépe orientovat, na druhou stranu je nejlepší pro přesun z jednoho nádraží na druhé využít služeb místních taxíků.


Cestování místním městským autobusem je docela zážitek. Zatímco na dálkových trasách jsou turisté běžným jevem, na městských linkách jsou něčím vyjímečným. Městské linky téměř nemívají pravidelné odjezdy, na zastávkách jen vyjímečně najdete aktuální jízdní řád. Protože zájem o cestu autobusem bývá převážně větší než počet míst, které je autobus schopen pojmout, je lepší být na místě třeba i 30 minut před odjezdem autobusu. Když už budete na zastávce, je třeba se zeptat, kdo je poslední na daný spoj, a zařadit se na konec řady.


Vlaky


Na Kubě existuje sice funkční železniční síť, nicméně cestování vlakem je příliš pomalé a ne vždy spolehlivé. Asi nejvíce využívaná trasa turisty je Havana - Santiago, na které jezdí vlaky asi nejrychleji. Naopak nejpomalejší vlaky jezdí na druhé nejvyužívanější trati Hava - Pinar del Rio. Při koupi jízdenky budete potřebovat cestovní doklad. Jízdenky se prodávají v předprodejích na vlakových nádražích. Bývá problém zakoupit jízdenku těsně před odjezdem vlaku.


Cestování pronajatým automobilem


Protože při cestování veřejnou dopravou (autobusy a vlaky) se ne vždy dostanete na všechna místa, která toužíte spatřit, můžete si na Kubě zapůjčit automobil a pohodlně se přepravovat po ostrově. Pokud si budete chtít auto pronajmout, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz platný alespoň 1 rok a věk minimálně 21 let. Převážná část autopůjčoven nabízí automobily s denním limitem 100 km, nad tuto vzdálenost se pak započítává každý další ujetý kilometr. Proto se na delší trasy vyplatí si půjčit automobil s neomezeným počtem kilometrů (asi 60 - 80 USD/den). Při vypůjčení musíte ještě počítat s pojištěním, které není zahrnuto v ceně (asi 10 - 15 USD/den), rovněž je zapotřebí často složit vratnou kauci (250 - 300 USD). Na konkrétní nabídky se zeptejte na recepci či svého delegáta, kteří Vám určitě doporučí spolehlivou autopůjčovnu.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist