Jste zde

Varadero - oblíbené turistické středisko na Kubě

Varadero je pro Kubu to, co pro Španělsko Costa del Sol. Varadero je největším turistickým střediskem na severu Kuby. Rozkládá se u poloostrova Hicacos s nádhernými dlouhými plážemi a luxusními hotely v délce téměř 25 kilometrů. Severní pobřeží poloostrova pokrývají dlouhé písečné pláže pokryté jemným bílým pískem, které jsou nejkrásnějšími na celé Kubě.

Pobřeží omývá průzračně čisté moře. Velkou výhodou poloostrova je to, že nikde nepřesahuje na šířku 600 m, což znamená, že i z hotelových komplexů ležících mimo pobřežní linii, je to na pláž pouze několik minut chůze. Z poloostrova je nekratší vzdálenost do USA, proto odtud často za noci vyplouvaly lodi s utečenci.


Varadero a americká smetánka


Poprvé se Varadero dostalo do povědomí turistů ve 30. letech minulého století, kdy ho objevila americká milionářka Irene Dupont, která na poloostrově nechala postavit obdivuhodnou vilu Xanadu, golfové hřiště, jachtový přístav a přistávací dráhu pro letadla. Brzy ji začali následovat další americké celebrity a Varadero se stalo centrem zámořské smetánky. Když však na konci 50. let byly všechny pláže na Kubě znárodněny, došlo k úpadku turistického ruchu, a Američany vystřídali obyvatelého tehdejšího Sovětského svazu. Turistika přestala být v centru zájmu, místní hotely začaly pomalu chátrat a nedocházelo ani k rozvoji infrastruktury.


Vstup na pláže Varadera je místním zakázán


Na pláže na Varaderu se dostanou pouze turisté a zaměstnanci hotelů. Ačkoliv nejsou nikde stanoveny žádné oficiální zákazy vstupu místních na pláže, jedná se jakési nepsané pravidlo, jehož dodržování sleduje místní policie. Místní jsou také podrobováni prohlídkám při vstupu na poloostrov, který je s pevninou spojen mostem, u kterého je celodenně přítomna hlídka. To že na Varadero není umožněn vstup místním, spolu s vlivem minulosti, kdy se nerozvíjela infrastruktura na poloostrově, vede k tomu, že na poloostrově Varadero nenajdete klasickou místní večerní zábavu, diskotéky, bary apod. Tento handicap se snaží napravit hotely pořádáním večerních animačních programů. Z tohoto důvodu se můžete často setkat s názorem, že Varadero není ta pravá Kuba.


Varadero je rájem vyznavačů vodních sportů


Zatímco v samotném centru města Varadero můžete najít skromná obydlí místních obyvatel, která však jsou mnohem lépe vybavena než v dalších částech Kuby s ohledem na vyšší zaměstnanost a příjmy z cestovního ruchu, na plážích se můžete věnovat lenošení na překrásné bílém písku či se věnovat vodním sportům. Na severním pobřeží Varadera najdete potápěčské kluby a tři přístaviště, u hotelových pláží místní nabízí vyjížďky na lodi na moře či výlety spojené s rybařením. Na své si přijdou i potápěči. V okolí Varadera se nachází více než dvacet potápěčských oblastí, ty nejkrásnější mezi malými ostrůvky vzdálenými asi hodinu plavby od poloostrova. Nedaleko se také nachází vrak čtyřicetmetrové lodi, která v místních vodách ztroskotala během druhé světové války.


Doprava


Zhruba deset kilometrů od Varadera se nachází mezinárodní letiště Juan Gualberto Gomez. Pokud do Varadera nepřicestuje s cestovní kanceláří a nebudete mít v ceně zájezdu i transfer do hotelu, můžete jet místním taxíkem. Jízda by Vás neměla stát více než 20 až pesos (v závislosti na vzdálenosti od letiště). Na letišti zastavují také meziměstské autobusy z Havany a střediska Matanzas. Přímo na letišti nebo později na hotelové recepci si lze pronajmout automobil.


Z Vašeho hotelu do Varadera se můžete dostat buď pěšky nebo autobusem (podle toho, jak daleko se Váš hotel nachází). Pronajmout si můžete také kolo či automobil (ten se vyplatí pouze pokud budete chtít sami podnikat výlety po Kubě). Varadero a celý poloostrov má tu výhodu, že zde pravidelně jezdí poschoďový autobus, který jezdí zhruba každou půlhodinu. Celodenní jízdenka stojí v přepočtu asi 85 Kč. V poslední době jsou stále oblíbenější tzv. Coco Taxi, které stojí přibližně stejně jako normální taxi. Jsou to skútry, které mají dvě sedačky pro cestující. Využívají se především pro cestování po městě, neboť jsou malé a dostanou se téměř všude. Využít je však lze i při cestě do hotelu mimo centrum. Pronájem motocyklu na den vyjde přibližně na 300 Kč.


Orientace na poloostrově je velmi snadná, celá oblast je rozdělena do tří částí, podél kterých se táhne jedna dlouhá pláž. Hned za mostem se nachází město Varadero, kde bydlí místní obyvatelé, je zde několik obchodů, restaurací. Přes celý poloostrov vede ulice Avenida Primera (na cedulích značena Ave 1era), na kterou pak navazuje spousta bočních uliček.


Reparto Kawana je oblast vzdálená asi 1 km západním směrem od města v délce dvou kilometrů, nachází se zde luxusní hotelové komplexy, poloostrov je v této části nejuzší, najdete zde lagunu De Paso Malo.


Na východ od města se nachází rozlehlá část, označovaná jako "holiday village", která je plná hotelů poskytující kvalitní služby a převážně all inclusive systém stravování. Neustále přibývají nové ubytovací kapacity. Na jižní straně poloostrova se nachází mnoho krásných oblastí, které nejsou zatím dotčeny turistickým ruchem, mnoho z nich je dosažitelných pouze pomocí pronajatého motocyklu.


Zajímavá místa Varadera


Ve Varaderu nenajdete téměř žádnou historickou památku. Jedinou významější stavbou je kostel Iglesia de Sante Elvira, který leží nedaleko mostu. Něco málo o historii oblasti se můžete dozvědět v místním muzeu, které je otevřeno pro návštěvníky denně. Vstupné cca 20 Kč.


Naproti muzeu se nachází vstup do parku Parque Josone, příjemné místo k procházce. V parku najdete několik druhů stromů a malé jezírko s ostrůvkem plným palem. Samozřejmostí je také možnost občerstvení.


Mansion Xanadu ležící asi dva kilometry východním směrem od Varadera byl prvním hotelem, který zde nechala postavit americká milionářka Irene Dupont. Interiér hotelu se příliš nezměnil a dnes v něm můžete obdivovat přepych a luxus počátku minulého století.

Hodnocení: 
Průměr: (2 hlasy)
TOPlist