Jste zde

Měna a ceny ve Spojených arabských emirátech

Dirham a jeho kurz


Oficiální měnou ve Spojených arabských emirátech je 1 Dirham (zkráceně AED - Arab Emirates Dirham, někdy také Dh), který se dělí na 100 Filů (Fils). Dirham je pevně vázán na americký dolar, přičemž 1 USD = 3,67 AED. To znamená že jeden dirham je přibližně 5,2 Kč.

Kde výhodně směnit peníze?


Mnoho obchodů, hotelů a restaurací akceptuje platbu dolary či eury. Peníze si můžete vyměnit po příletu na letišti v Dubaji, ve směnárnách ve městech či v obchodních centrech. Výměna peněz prostřednictvím hotelových recepcí je méně výhodná.


Platební karty


V mnoha hotelích, restauracích a obchodech lze platit i platebními kartami, běžně akceptují VISA, MasterCard, American Express. Na platbu kartou se však nelze vždy spoléhat. Je proto dobré mít neustále s sebou menší množství hotovosti.


Kolik peněz si mám vzít na "bakšišné"?


Mnoho turistů je z arabských zemí (především z Egypta) zvyklých na to, že bakšišné místní vyžadují "vždy a všude". To naštěstí ve Spojených arabských emirátech neplatí. Jednak většina zaměstnanců hotelů pochází ze zahraničí (Indové, Pákistánci apod.) a ve strachu o ztrátu zaměstnání si nejen nedovolí bakšišné vyžadovat, ale také mnohdy odmítají to, které jim turisté sami nabízí. Jediné s čím musíte počítat je standartní spropitné v restauracích, to je někdy již započítáno v ceně (mělo by být uvedeno na jídelním či nápojovém lístku) či se platí navíc ve výši 5-10%.


Jak je to se smlouváním v Emirátech?


Ten, kdo nemá smlouvání příliš v lásce, bude potěšen. V Emirátech se totiž nesmlouvá tolik jako v Egyptě, Tunisku či Turecku. Zásadně se nesmlouvá v hotelích, restauracích, obchodních centrech. Smlouvací rituál uplatníte pouze při nákupech u malých obchodníků či při jízdě taxíkem.


Orientační ceny


V Emirátech je docela levno. To však neplatí pro restaurace vícehvězdičkových hotelů, kde i malé nealko pití k večeři stojí od 80 Kč výše v závislosti na hotelu. Pokud zvolíte hotel s polopenzí, musíte počítat s tím, že Vaše další náklady na stravování a nápoje v hotelu ještě řádně zatíží Vaši peněženku. To neplatí pro restaurace mimo hotelové areály a nákupní centra, ve kterých najdete množství arabských a celosvětových rychlých občerstvení. Např. jídlo v McDonaldu či KFC stojí dokonce v přepočtu o pár korun méně než České republice.    • láhev vody 1,5 ltr. - 2 AED

  • mléko 1 ltr - 4,5 - 6 AED

  • arabský chléb - 1 - 2 AED

  • kilo sezónního ovoce - 4 - 10 AED

  • kilo brambor - 3 AED

  • cola, pepsi atd. 1,5 ltr. - 4 - 6 AED
Hodnocení: 
Průměr: (12 hlasů)
TOPlist