Jste zde

Sharjah - nejkonzervativnější emirát

Emirát Sharjah (Šardžá) hraničí na severu s emirátem Dubaj. Na území o rozloze přibližně 2 600 km2 žije přes 800 tisíc obyvatel, Sharjah je tak třetím největším emirátem co do počtu obyvatel i co do rozlohy. Stejnojmenné hlavní město emirátu bylo organizací UNESCO jmenováno kulturním centrem arabského světa.

Trička bez rukávů, krátké sukně a šortky nechejte v hotelu


Emirát Sharjah je nepřísnějším emirátem co se týká  oblékání. Zákon určující co je vhodné a nevhodné byl vydán již v roce 2001 a od té doby se velmi přísně kontroluje jeho dodržování. Neplatí pouze pro místní, ale i pro všechny návštěvníky a turisty. Na veřejnosti, ve veřejných budovách, ale také v obchodních centrech, je mužům zakázáno nosit krátké šortky a odhalenou hruď a ramena. Ženy mají zakázáno nosit oblečení, které odhaluje ramena, horní část paží (tj. je třeba obléct minimálně tričko s krátkým rukávem), břicho, záda a kolena. Navíc je zakázáno i takové oblečení, které příliš podtrhuje postavu. Za nedodržení tohoto zákazu mohou být i turisté na pár hodin zavřeni do vězení, či alespoň být podrobeni výslechu a "domlouvání" na policejní stanici.


Bary, večerní podniky nebo obchody s alkoholem nenajdete


Kromě přísných pravidel oblékání zde platí i zákaz konzumace alkoholu. V žádném z podniků není povoleno podávání alkoholických nápojů. Jejich prodej je rovněž zakázán ve všech obchodech. V Sharjahu nenajdete ani večerní zábavní podniky či diskotéky. Své vlastní diskotéky pořádají pouze hotely, ve kterých je samozřejmě také možná konzumace alkoholu. Pokud si nedokážete dovolenou bez diskoték a dalších podniků ve městě představit, vyberte si raději hotel v některém z dalších emirátů, nebo počítejte s tím, že za zábavou budete muset vyjíždět mimo Sharjah. To samozřejmě není až takový problém, protože do dalších emirátů je to blízko, např. cesta do Dubaje taxíkem trvá něco málo přes patnáct minut mimo špičku.


Cesta do Dubaje se může i prodloužit


Při cestě ze Sharjah do Dubaje musíte počítat se zácpou, která Vás může zdržet i několik desítek minut. Hlavní tah Sharjah - Dubaj je totiž velmi frekventovaný. Vyhněte se proto době mezi 8.- 10. hod., okolo 14. hod. a mezi 16. a 19. hod. Taxi do Dubaje by nemělo stát více než 30 AED. Z Dubaje do Sharjahu jezdí také mikrobusy za 5 AED na osobu.


Sharjah - ráj těch, kteří rádi nakupují


Zatímco ceny zájezdů do emirátu Sharjah jsou o něco málo vyšší než do emirátu Ras al Khaimah, ceny většiny druhů zboží jsou v tomto emirátu nejnižší. Nakoupíte zde levněji i než na vyhlášených tržištích v sousední Dubaji. Asi nejznámější je Centrální tržnice (Blue Souq nebo-li Modrý souk), která se nachází nedaleko pobřežní promenády a tvoří ji dvě velké navzájem propojené budovy. V Centrální tržnici najdete snad vše co budete potřebovat, největší výběr je tady v kobercích a různých suvenýrech. Pokud chcete výhodně nakoupit oblečení, látky či luxusní parfémy, navštivte tržnici Al-Majarrah. Milovníci zlatých šperků si na své přijdou ve Zlatém centru (Gold Center), ve kterém se nachází necelých padesát obchodů se zlatem. V případě tržnic v emirátu Sharjah se nejedná o typická arabská tržiště jako je tomu např. v Egyptě, nýbrž o moderní klimatizovaná nákupní centra.


Sharjah - kulturní město arabského světa


Emirát Sharjah má co nabídnout i milovníkům umění a kultury. Město Sharjah ležící na pobřeží Perského zálivu, které dělí na dvě části záliv Khor Khalid, má hned několik památek, které se vyplatí navštívit. Nejpůsobivější je pevnost Al-Hisn, která je největší dominantou historického jádra města Sharjah. Stavba pocházející z počátku 19. století byla sídlem vládnoucí rodiny emirátu. Po rozsáhlé rekonstrukci byla přeměněna na muzeum, ve kterém se nachází rozsáhlé sbírky dokumentující život vládnoucího rodu v 19. a 20. století. Navštívit můžete také Muzeum islámu se sbírkou mincí z celého světa a mnoha ručně psanými opisy Koránu. Rozsáhlé sbírky cenných artefaktů a několik vzácných svazků knih jsou umístěny v Muzeu umění, které bývá označováno za nejlepší muzeum v emirátech. Nejstarší nálezy z oblasti pocházející již z doby 5 tisíc let př. Kr. (a samozřejmě mnoho dalších) jsou uloženy v Archeologickém muzeu.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist