Jste zde

Bar - největší město na jižním pobřeží Černé Hory

Bar je největším městem v jižní části pobřeží Černé Hory. Bar je i hlavním osobním a nákladním přístavem země. Právě výstavbou přístavu na počátku 60. let minulého století došlo k položení základů současného Baru. Dalšímu rozvoji přispěla stavba železniční (Bělehrad - Bar) trati z 2. poloviny 80. letech 20. století. Vlaky z nádraží směrem k hlavnímu městu odjíždí několikrát denně. Z přístavu vyplouvají celoročně trajekty to italského přístavu Bari a Ancona.

Bar se rozkládá v zátoce Luka, před vnitrozemskými vlivy je chráněn pohořím Rumija. Nachází se zde jeden z nejvýznamějších přístavů pro jachty na pobřeží Jaderského moře.

Bar je převážně průmyslovým městem, jsou zde rafinerie a průmyslové závody. K rekreaci se příliš nevyužívá.

Něco málo z historie Baru

Původ názvu Bar nebyl dodnes objasněn. Existuje hned několik verzí. Podle jedné z nich byl odvozen z výrazu pro bažinu či močál (bar), které se nacházely v okolí. Další z nich tvrdí, že měl být pojmenován podle italského města Bari ležící na protihlé pevnině. Ale jak už tomu bývá, žádná z teorií dosud nebyla podložena.

O Baru se často říká, že ho tvoří tři města v jednom. Původní Starý Bar se nachází severovýchodně od současného města. Nový Bar, který byl založen po osvobození země od turecké nadvlády, tj. koncem 19. století, byl téměř zničen při zemětřesení v roce 1979. Nejnovější Bar začal vznikat v průběhu 90. let minulého století, kdy zde vyrostlo nové kulturní a hospodářské centrum země.

Bar a současnost

Díky příznivému klimatu se zde mimorádně dobře daří citrusovým plodům, vínu a olivám. V okolí Baru údajně roste více než 115 000 olivovníků, které jsou místním kultovním stromem. Podle místních se u magistrály na jihovýchodě Baru nachází nejstarší olivovník na světě, který má více než 2 300 let.

Sport a pláže

V Baru se nachází sportovní centrum Madjarica (nedaleko hotelu Topolica) s fotbalovými hřišti. Na plážích je široká nabídka vodních sportů, půjčovny skútrů, motorových člunů atd. V místních potápěčských centrech můžete získat nabídku ponorů s instruktory (včetně zapůjčení výstroje) či výletů na moře.

Známý je tzv. Plavecký maraton Bar - Sutomore, který se každoročně koná v srpnu. V přístavu možná budete mít štěstí a uvidíte jachty místní smetánky.

Městská pláž se nachází u hotelu Topolica a je tvořena malými oblázky. Tato pláž se táhne od řeky Željeznice až k barskému přístavu v délce 600 metrů a na jejím konci se nachází přístav jachet.

Západním směrem od centra města se nachází Královnina pláž, krásná písečná pláž, kterou si oblíbila královna Milena, když pobývala v zámečku Topolica.

V severozápadní části města se nachází pláž Zukotrljica dlouhá asi 2 km. Své jméno údaje získala podle toho, že se zde namáčela zukva, což je nízká rostlina se žlutými květy rostoucí ve Středomoří). Najdete u ní spoustu stánků s občerstvením a zábavních večerních podniků.

Červená pláž se nachází v zátoce mezi Barem a Sutomorem, je pokrytá pískem a kamennými oblázky specifického červeného zabarvení, které ji daly její jméno. Hned vedle pláže je hustý borový les.

Zábava a kultura

Bar nabízí velké množství barů, diskoték, kin, klubů. Každoročně na začátku měsíce srpna se koná volba "Miss plaže". Na přelomu roku se v Baru konají slavnosti oliv a novoroční slavnosti. Na programu v letních měsících bývají i divadelní a hudební festivaly.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist