Jste zde

Budva - malebné městečko na černohorském pobřeží

Budva je starobylé malé město ležící na pobřeží Jadranského moře. Je centrem tzv. Budvanské riviéry. Protože je Budva chráněna horskými masívy Lovčen a Paštoviči před nepříznivými vnitrozemskými vlivy, je její podnebí velmi mírné. Daří se zde velkému množství nejrůznějších středomořských ale i subtropických rostlin.

Budva je známá velkou délkou slunečního svitu. Turisté zde mohou využít nádherné pláže, ať již písečné (hrubý i jemný písek), tak i pláže s drobnými oblázky.

Budva je vhodná pro všechny, kteří vyhledávají aktivní dovolenou a blízkost památek a nevadí jim velké množství turistů v oblasti. Její písečné pláže s pozvolným vstupem do moře ocení všechny rodiny s malými dětmi.

Budva se skládá ze dvou částí:

  • Stará Budva se nacházela původně na malém ostrově, který byl později nánosy písku spojen s pevninou.
  • Nová Budva se nachází jižně od Staré Budvy na pevnině.

Památky v Budvě

Za hradbami Staré Budvy, které patří k nejpůsobivějším na celém Jadranském pobřeží se nachází několik jedinečných starých budov, úzkých uliček a náměstí, které Vás osloví svou atmosférou. V horkých dnech nezapomeňte navštívit některou z místních kavárniček, kde ochutnejte jejich dobrou zmrzlinu. Naopak po západu slunce se můžete úzkými uličkami vydat na procházku přes celé staré město a zpátky až k Citadele.

Citadela je nejzajímavější světskou stavbou za hradbami Staré Budvy. Vznikla na pozůstatcích původního středověkého kostela. Její současná podoba pochází z počátku 19. století, kdy se v ní nacházela pekárna.

Kostel sv. Jana Křtitele z 8. či 9. století byl za dob benátské a rakouské okupace často přestavován. Současná trojlodní bazlika se zvonicí pochází z druhé poloviny 19. století. V kostele se nachází vzácné obrazy a ikony benátských mistrů.

Kostel Panny Marie založili ve svém klášteře benediktíny v roce 840. Dlouhou dobu zde byl františkánský klášter. Kostel sloužil i jako obrazárna a kocertní síň.

Kostel Sv. Sávy je malou stavbou s půlkruhovou apsidou bez zvonice stojící u kostela Panny Marie. V minulosti se zde konaly pravoslavné a katolické obřady. Později zde byl i sklad.

Archeologické muzeum je jedním z nejrozsáhlejších muzeí v Černé Hoře. Najdete zde kamenné náhrobky, sloupové hlavice, sbírku helénistických šperků, sbírku sklad, olejů a numismatických předmětů.


Pláže a sport

Budva má velké množství krásných pláží, z nichž mnohé byly oceněny tzv. Modrou vlajkou.

Asi nejznámější je Slovenska Plaža - Slovanská pláž, 1 600 metrů dlouhá, táhnoucí se od přístavu v Budvě směrem na východ. Je tvořena malými oblázky. Na pláži je široká nabídka sportovních aktivit, které do Budvy lákají velké množství nejen mladých lidí.

Pláž Mogren se nachází jižně od hotelu Avala. Vede k ní cesta vytesaná ve skále. Mogren se skládá ze dvou částí - Mogren I a Mogren II. Obě pláže z hrubšího písku jsou dlouhé asi 300 metrů. Jméno dostaly podle mořeplavce Mogriniho, který zde nalezl útočiště po ztroskotání. Na důkaz vděčnosti zde nechal postavit kostel, který byl zasvěcen Sv. Antonínovi.

Oblázková a zčásti písečná pláž Jaz navazuje na pláž Mogren. Využívají ji hosté místního kempu. Skládá se ze dvou částí, větší pláž je dlouhá asi 500 metrů, menší 300 metrů dlouhá pláž je rájem nudistů.

Mezi starým přístavem a hotelovým komplexem Avala se rozkládá městská pláž.

Mezi Budvou a jižně položeným letoviskem Bečiči se nachází Mala plaža, která je dlouhá jen 80 metrů a nachází se pod silnicí spojující tato dvě letoviska.

Od Staré Budvy přes Slovenskou pláž až k Bečiči se táhne 4 kilometry dlouhá promenáda, po které jezdí i malý turistický vláček. Z Budvy jezdí denně několik autobusových spojů do ostatních středisek na Budvanské riviéře.

Budva a kultura

Budva je nejen rájem sportovců, ale i milovníků kultury. Ti mohou navštívit výše popsané Archeologické muzeum. V hlavní turistické sezóně se zde konají letní festivaly. Asi nejznámější je souhrn divadelních představení v červenci a v srpnu, na které se sjíždí umělci nejen z Černé Hory, ale i dalších evropských zemí.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist