Jste zde

Tivat

Městečko Tivat, která má zhruba 10000 stálých obyvatel se nachází v Tivatském zálivu v boce Kotorské. Nad Tivatem je kopec Vrmac, který mu poskytuje ochranu před vnitrozemskými vlivy.

Město bylo osídleno již za dob Ilyrů, rozvíjelo se i pod nadvládou Řeků a Římanů. Poté byla oblast po několik staletí neobydlená. Do popředí zájmu se dostala až ve středověku, tj. v době, kdy si zde bohatí patricijové z Kotoru budovali své letohrádky. Později zde vznikl válečný přístav, loděnice a v neposlední řadě také letiště.

Letiště v Tivatu je jedniným letištěm na pobřeží Černé Hory. Spolu s letištěm u Podgorice je hlavním letištěm země. Cestovní kanceláře však mnohem častěji využívají pro své lety letiště v Dubrovníku, které se nachází pouze několik kilometrů od hranic.

Pláže Tivatu

U Tivatu se nachází několik pláží

  • Belane - písečná pláž v centru města, v blízkosti hotelů, promenáda, dlouhá více než 1 km, obklopená borovým a cyprišovým hájem
  • Seljanovo - asi 1 km od Tivatu, 1,8 km, zčásti písčitá, zčásti skalnatá
  • Župa - u centra města, borový háj
  • Opatovo - nedaleko trajektu, maják
  • Donja Lastva - převážně betonová mola, částečně písečná a oblázková

Památky

Kostel sv. Antonína - nachází se na jihu města, pochází ze 14. století a najdete v něm krásné fresky a hroby šlechtických rodů z Kotoru

Městský park - leží v samotném středu města, pochází z 19. století, zahrnuje velké množství tropických rostlin, které námořníci přivezli ze zámoří - cedry, cipřiše, oleandry, eukalypty, je zde umístěn památník důstojníků válečného námořnictva.

Palác Lukovičů - téměř nedochovalý, v dávných dobách měl peristyl se 130 sloupy z mramoru.

Doprava do Tivatu

Jak již bylo uvedeno výše, u Tivatu se nachází mezinárodní letiště, jeho vzdálenost od centra je přibližně 5 km. Z letiště se můžete do centra dopravit místními taxíky nebo mnohem levněji místními autobusy.

V Tivatu se také nachází hlavní zastávka autobusů (není zde klasické autobusové nádraží), na které jsou uvedeny odjezdy všech autobusů. Místní linky nejčastěji (několikrát denně) odjíždí do Budvy a Baru. Dále pak i do Herceg Novi a do Kotoru - zde máte na výběr ze dvou tras. Buď zvolíte delší trasu podél pobřeží boky Kotorské nebo variantu kratší trajektem Lepetane - Kamenari.

Sport a zábava

V Tivatu je velké množství nabídek sportovního vyžití, zejména v oblasti vodních sportů. Kromě potápečského centra zde najdete i školu windsurfingu, zapůjčit si lze kajaky. Z klasických sportů jmenujme volejbal, košíkovou, tenis, bocciu, stolní tenis.

V letních měsících se pod širým nebem konají Letní slavnosti. V srpnu probíhá Festival módy. Oblíbený je i Rybářský večer. V prázdninových měsících se koná celá řada dalších kulturních vystoupení. Pěkným zážitkem je shlédnutí představení v místním divadle v přírodě, které tvoří zbytky původních domů šlechticů.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist