Jste zde

Chorvatsko

Základní informace


Chorvatsko neboli Chorvatská republika (Republika Hrvatska) se rozkládá na severozápadě od východní části Alp až po Panonskou nížinu na východě. Ve vnitrozemí se nachází rozsáhlé Dinárské pohoří, ve kterém najdeme nejvyšší vrchol Chorvatska - Dinara (1831 m n.m.). Dinárské pohoří brání přístupu drsnějšího vnitrozemského klimatu na pobřeží Jadranu.

Mezinárodní smlouva s Chorvatskem


Občané České republiky mají v Chorvatsku nárok na lékařské ošetření v rámci rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče podle chorvatského práva, a to na účet české zdravotní pojišťovny zdarma. Jedná se o poskytnutí služeb, které je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života a není možno je přesunout na dobu návratu do České republiky

Chorvatské podnebí je středomořského rázu, kde převládají dlouhá a teplá léta a mírné a krátké zimy. Rozdíly v teplotách na severu a jihu pobřeží Jadranského moře nejsou příliš markantní. Naopak se liší počasí ve vnitrozemí a na ostrovech. Velká část Jadranského pobřeží je před vlivy z vnitrozemí chráněna horskými masivy. Teplota vody i vzduchu na pobřeží bývá vyšší na podzim než na jaře.

Chorvatskou měnou je kuna, která se dělí na 100 lip. Oficiální mezinárodní značení je HRK, Chorvati často uvádějí jako Kn. V oběhu jsou mince v hodnotě 5, 10, 20, 50 lip a 1,2, 5 kun a bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 kun.

Autobusem do Chorvatska


Jedním z nejrozšířenějších způsobů dopravy do Chorvatska zůstává díky blízké vzdálenosti stále jízda autobusem. Většina dopravních společností v dnešních době již využívá moderních dopravních prostředků a jízda autobusem je docela pohodlná (autobusy s WC, klimatizací, televizorem a kávovarem jsou standardem).

Stránky

TOPlist